Turgay Erdener Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
564
Turgay Erdener Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Turgay Erdener Kimdir? Biyografisi, bölümünde Turgay Erdener Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Turgay Erdener Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Turgay Erdener Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Turgay Erdener

Turgay Erdener, 1957 senesinde Gümüşhane Bağlarbaşı Mahallesi’nde dünyaya geldi. 1968 senesinde Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano bölümüne girerek, Kamuran Gündemir’in piyano İlhan Baran’ın solfej sınıflarında eğitimime başladı. Daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümünde Erçivan Saydam ve Nevit Kodallı ile çalışıp eğitimini bitirdiktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretim elemanı olarak vazifeye başladı.

Halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalında Sanat Dalı Başkanı ve öğretmenlik görevine devam eden Turgay Erdener Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü solistlerinden soprano Selva Erdener ile evlidir.


Hemen bütün besteleme tekniklerine açık gözükmekle birlikte, kendi kavrayışıyla yarattığı özgün teknikler paletinden yararlanmaktadır. Dolayısıyla belirli bir stilin, akımın bestecisi olmak yerine, özgün bir dil yaratmaya yönelmiştir. Çalgı müziğinde veya sahne müziğinde ürettiği yapıtlara bakılırsa, seslendirme ve sahneleme olurunu gözetirken yeni müzik tekniklerinden uzak durmamakta, bu yaklaşımıyla Türkiye’de bestecilerin genelde yaşadığı ikilemi aşmaya çalışmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.