Turan Engin Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
822
Turan Engin Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Turan Engin Kimdir? Biyografisi, bölümünde Turan Engin Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Turan Engin Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Turan Engin Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Turan Engin

Turan Engin, 1938 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Turan Engin, Esasen Erzincanlıdır. İstanbul’da dünyaya gelmesine rağmen ailesi aracılığıyla yöresinin kültürel detaylarını de öğrenerek yetişmiştir.

1955 senesinde çalışma yaşamına atılan sanatçı, bunun yanı sıra yaşadığı yakın etrafında bulunan “Divriğililer Hanı” na uğrayarak burada Aşık Davut Sulari, Aşık Daimi gibi önemli Halk Müziği ustalarını tanıyabilme şansına erişmiştir. Sanatçı bağlama çalmayı Murat Koç ve Ali Ekber Çiçek’ten öğrenmiştir.

Turan Engin 1957 senesinde Sâdi Yâver Ataman ile tanışan sanatçı, Sâdi Yâver Ataman ile birlikte Halk Müziği ile alakalı çalışmalarını “Bağlamada Tezene Farklılıkları” konusu ile sürdürdi. Sâdi Yâver Ataman’in teşviki ile ilk önce “İstanbul Belediyesi Folklor Tatbikat Topluluğu” çalışmalarına katıldı. Bu çalışma kapsamı içinde “İstanbul Radyosu”‘nda yayına giren “Memleket Havaları Ses ve Saz Birliği” programlarına katılmıştır.


1959 senesinde radyoda gerçekleştirilen sınavı geçerek “Yöre Sanatçısı” ünvanı ile çalıp okuma, 1961 senesinde ise Muzaffer Sarısözen’in başkanlık ettiği bir sınavı kazanarak “Yurttan Sesler” kadrosu içinde çalışma hakkı elde etmiştir. Sanatçı yine hocalarının teşvik ve desteği ile 1967 senesinden bu yana “Yurttan Sesler” topluluğunda kadrolu sanatçı olarak çalışmalarına devam etmiştir.

Turan Engin sahip olduğu bas-bariton sesi, uzun havalar, deyişler ve semahları söylerken sergilemiş olduğu usta icrasıyla dikkatleri çekmiştir. 45 yılı aşkın sanat yaşamı içinde gerek solist olarak katıldığı çalışmalar gerekse yapmış olduğu derlemeler ile Türk Halk Müziğine önemli katkılarda bulunmuştur. Sanat yaşamı boyunca 4 adet 45’lik plak ve 3 adet kaset çalışması gerçekleştirmiştir.

Sanatçıya ait bazı derlemeler şunlardan oluşmaktadır :

Bana Bu İlmi İrfanı Veren
Vardım Hint Eline
Kadir Mevlam Senden Bir Dileğim Var
Kirpiklerini Ok Eyle
Şu Sinemde Yarelerin Sızılar

Turan Engin uzun yıllar emek verdiği İstanbul Radyosu’ndan 2002 senesinde emekli olmuştur. Sanatçı emekli olduktan sonra da radyo ve televizyon programlarında çalışmalarını büyük bir özenle sürdürmeye devam etmiştir.

23 Temmuz 2006 senesinde yaşamını yitiren Turan Engin, Türk Halk Müziği alanında unutulmaz ustalar içinde yerini almıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.