Tuğçe Pala Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
446
Tuğçe Pala Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Tuğçe Pala Kimdir? Biyografisi, bölümünde Tuğçe Pala Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Tuğçe Pala Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Tuğçe Pala Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tuğçe Pala

Tuğçe Pala, 13 Aralık 1974 senesinde İzmir / Gaziemir’de dünyaya geldi. Babasının subaylık mesleği sebebiyle okul yaşamının büyük bir bölümünü farklı illerde ve okullarda bitirdi.

Tuğçe Pala, Çocukluk senelerında müziğe olan tutkusu anne ve babası aracılığıyla fark edilince müzik çalışmalarına yönlendirildi. Bulundukları illerde faaliyet gösteren musiki cemiyetlerinde çalışmalarına 12 yaşında başlamıştı. Kanun dersi almaya başladı. Daha sonraları, Türk Musiki Konservatuvarında çalışmalarda bulunmuştur.

Tuğçe Pala, 1990 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın açmış olduğu Ses Eğitimi Bölümü sınavlarına girdi. Bu sınavlardan sonra, konservatuvara başlamdı. Beş senenin sonrasında 1995 senesinde mezun oldu.


Konservatuvar senelerında Tülun Korman, Tülin Yakarçelik, Belkıs Aran, Alaaddin Yavaşça, Bekir Sıtkı Sezgin, Selahattin İçli, Naime Batanay, Yavuz Özüstün, Nevzat Atlığ, Oğuz Parlar, Hurşit Ungay, Erdoğan Berker ve Hakan Talu gibi eğitimcilerden ders aldı.

Konservatuvarda eğitim gördüğü senelerde, 1994 senesinde İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu; yetiştirilmek üzere, ses sanatçısı sınavına girdi ve aynı sene İstanbul Radyosu’nda akitli ses sanatçısı olarak vazifeye başladı. Radyo çalışmalarının bunun yanında bir çok konserde görev aldı. Festivallerde ve İstanbul Türk Müziği günlerinde konserler verdi.

Yurt dışında.; Almanya, Rusya, Yunanistan, Cezayir, Türkmenistan başta olmak üzere bir çok ülkede resmi görevlerde bulundu. Yurt içinde de TRT görevlerinin dışında, Türk musikisine katkıda bulunmak maksadıyla, bir çok ilde dernek, kuruluş ve yardım konserlerine katıldı. Bu katkılarından dolayı almış olduğu ödüllerin bunun yanında, TRT’de; Ankara ve İstanbul’daki ve bir çok ildeki televizyon ve radyo programlarında görev aldı. 2002 senesinde İstanbul Radyosu’nda kadrolu ses sanatçısı olmaya hak kazandı.

Tuğçe Pala, 5 Haziran 2012’de Kerem Seven ile yaşamını birleştirdi. Halen TRT İstanbul Radyosu’ndaki ses sanatçılığı görevine sürdürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.