Tomris Oğuzalp Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

25.10.2021
266
Tomris Oğuzalp Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Tomris Oğuzalp Kimdir? Biyografisi, bölümünde Tomris Oğuzalp Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Tomris Oğuzalp Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Tomris Oğuzalp Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tomris Oğuzalp

Tomris Oğuzalp, 10 Ekim 1932 senesinde Trabzon’da dünyaya geldi. Çamlıca Kız Lisesinin sonrasında, Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünden mezun olan sanatçı, 1953 senesinde Sarı Zeybek adlı sinema yaşamına atılmış, uzun süre Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetici olarak çalıştı. Ayrıca bir süre de Ankara Sanat Tiyatrosu’nda görev yapmış, ardından Kent Oyuncuları’nda bulunmuştur.

Genelde karakter rollerinde yardımcı oyuncu olarak rol alan Tomris Oğuzalp, bunun yanı sıra ÇASOD üyesi ve seslendirme sanatçısıdır. Harry Potter serisinde Mrs. Weasley kişiliğinin Türkçe seslendirmesini yaptı.

1999-2001 senelerı içinde Şemsi İnkaya ve Nur Kulakoğlu ile birlikte oynadığı, Küçük Besleme dizisinde Hayriye Batuhan karakterini oynadı.


2010 senesinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde safra kesesi cerrahi operasyonu olan Tomris Oğuzalp, doktorunun kendisinden bölüme bir cihaz bağışlamasını isteyince biriktirdiği 20 bin lira kadar parasının üzerini kredi kartı ile bitirdi. Bunun üzerine sanatçı kredi kartı borcunu tamamlamayı başaramadı ve bir süre sonra emekli maaşına haciz konuldu.

Tomris Oğuzalp yaşamının geri kalan bölümünde evinin tek göz bir odasında yaşlılık, hastalık ve geçim sıkıntısının kaynaklanan problemlerle hayat mücadelesi verdi. Üst üste geçirdiği ameliyatlar sağlık durumunu negatif yönde etkilemiştir. Üst dişlerindeki kaplamalar çürüdüğü için dökülmüştür. Tomris Oğuzalp bu yüzden konuşmakta zorluk çekiyordu.

Tomris Oğuzalp, 28 Ekim 2013 tarihinde sabah sabah saatleri civarında evinde vefat etti. Cenazesi 29 Ekim 2013 tarihinde Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.