Tolunay Donat Kimdir? Bilinmeyenleriyle Hayatı

26.10.2021
432
Tolunay Donat Kimdir? Bilinmeyenleriyle Hayatı

Tolunay Donat Kimdir? Bilinmeyenleriyle Hayatı, biyografi sitemizde, Tolunay Donat Kimdir? Bilinmeyenleriyle Hayatı başlığı altında makale bir araya getirdik. Tolunay Donat Kimdir? Bilinmeyenleriyle Hayatı biyografisi yazımızda…

Başlıklar

Tolunay Donat Kimdir? Bilinmeyenleriyle Hayatı

Tolunay Donat nasıl oyuncu oldu? Kaç yaşındadır? Bilinmeyenleriyle yaşamı.

Tolunay Donat 1 Nisan 1975 tarihinde İstanbul’da Avukat bir annenin ve psikolog bir babanın çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Bir de abisi mevcuttur.

4 yaşında Sihirli Pabuçlar Bale Okulu’na başladı. Resitaller, müzikaller derken oyunculuk tutkusu o senelerda kafasında canlanmaya başladı.
6 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Batı Müziği Piano Bölümü’ne yarı zamanlı olarak başladı. Bale eğitiminde, müzikallerde tiyatro eğitimleri aldı.İlk tiyatrosunu 5 yaşında Muppet Show’da Halit Akçatepe ile yaptı. O vakitler Halit Akçatepe kendisine ileride çok iyi bir oyuncu bulunacağını söylemiş.Hayali aslında komedi dizilerinden ziyade drama dizileriymiş.

Geçmişte çeşitli derneklerde 15 sene halk oyunları oynayan tolunay donat yurt dışında festivallere ve yarışmalara katıldı.
13 yaşında aşık olduğu eşi Fevzi Donatı bu halk oyunlarında tanıdı.
Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’nı bitirdi.
Ayrıca başka bir üniversiteden de İngilizce eğitimi de aldı.
Üniversitede 2.sınıftayken evlendi 2 kızı ve bir oğlu mevcuttur.
Mint Akademi’nin Oyunculuk Bölümü’nde 1 sene akşam derslerine sürdü.En büyük destekçisi eşiydi.

Türkan Şoray, Demet Akbağ ve Füsun Demirel’in hayranıdır.

Seksenler dizisinde Nurten Teyze kişiliğine hayat veren Tolunay Donat’ı seyirci beğeni ile izledi ve seksenler dizisi onun tüm Türkiye aracılığıyla tanınan bir yüz haline gelmesini sağladı.

Edebiyat, ve tiyatro ile ilgilenmektedir. Ayrıca uzun yıllar kurumsal okullarda üst düzey yöneticilik yaptı. Satış ve pazarlama pazarlama stratejileri hususunda uzmandır Gayrimenkul satan bir kurumda genel müdürlük yapmaktadır.

Ünlü isim 2012 senesinden bu yana tam 5 sezon Seksenler isimli dizinin oyuncu ekibinde bulunan yer almıştır.
Yeni zamanda tekrar yayına giren Seksenler dizisinde halen yer almakta ve Nurten kişiliğini canlandırmaktadır.

İnstagram’ı bazı zamanlarda kullanan ünlü ismin resmi hesabında bu yazının hazırlandığı tarih saygınlığı ile 9032 takipçisi bulunmaktadır.

Tolunay Donat Resmi İnstagram Hesabı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.