Timur Selçuk kimdir, Timur Selçuk kaç yaşında?

07.11.2021
116
Timur Selçuk kimdir, Timur Selçuk kaç yaşında?

Timur Selçuk kimdir, biyografi bölümünde Timur Selçuk biyografi sayfası ile karşınızdayız. Timur Selçuk kaç yaşında?, Timur Selçuk memleketi neresi, Timur Selçuk facebook, Timur Selçuk nereli, Timur Selçuk instagram, Timur Selçuk ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Timur Selçuk kimdir? başlığımızın detayları..

Timur Selçuk Kimdir – Timur Selçuk Biyografi

1946 İstanbul doğumlu Timur Selçuk,Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk’un oğludur. Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

Paris’teki École Normale de Musique de Paris’te bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra 1975’te Türkiye’ye dönmüştür. “Ayrılanlar İçin”, “Sen Nerdesin”, “Beyaz Güvercin” veya “İspanyol Meyhanesi” gibi parçaları bu dönemimin şarkılarıdır. Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni kurmuştur.

Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus’un “Nereye Payidar” oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’sinin müziklerini yapmış, bunun bunun yanında “804 İşçi”, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Tak-Tik”, “Küçük Adam Ne Oldu Sana”, Rumuz Goncagül ve “Galilei-Galileo” adlı oyunların müziklerini yapmıştır. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir. 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.