Timur Selçuk Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
292
Timur Selçuk Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Timur Selçuk Kimdir?, biyografi bölümümüzde Timur Selçuk Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Timur Selçuk Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Timur Selçuk Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Timur Selçuk
Meslek Sanatçı
Yaşı 76 (1945-07-02)
Boyu
Burcu Yengeç
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Handan Selçuk
Sevgilisi
Doğum Yeri İstanbul

Timur Selçuk Kimdir? Biyografi

Timur Selçuk, 2 Temmuz 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Türk Sanat Müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk, annesi tiyatro sanatçısı Şehime Erton’dur.  

Henüz 5 yaşında piyano çalmaya başlayan Timur Selçuk, ilk konserini ise 7 yaşında vermiştir.  

Orta öğretim eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış, yüksek öğretim eğitim hayatına İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümü ile devam etmiştir.  

Attila İlhan, Nazım Hikmet, Orhan Veli’nin şiirlerinden bestelenmiş olan şarkıları seslendiren Timur Selçuk, 1976 senesinde İstanbul Oda Orkestrası’nı kurmuştur. Çağdaş Müzik Merkezi’nin de kuruculuğunu üstlenen sanatçı, kendi öğrencilerini de burada yetiştirmiştir.

10 yıl boyunca Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalışan Selçuk, bunun bunun yanında Bilgesu Erenus’un ‘Nereye Payidar’ isimli oyununa özel olarak da çeşitli besteler yapmıştır.  

Uğur Mumcu’nun ‘Sakıncalı Piyadesi’nin müziklerini yapan usta sanatçı, bunun bunun yanında Ferhat ile Şirin, Tak-Tik, 804 İşçi, Şeyh Bedrettin Destanı, Rumuz Goncagül, Küçük Adam Ne Oldu Sana, Galilei-Galileo gibi oyunların müziklerini de yapmıştır.  

Cahide, Sarıpınar 1914, Hakkari’de Bir Mevsim, Üç İstanbul gibi sinema filmlerine fon müziği de yapan piyanist, Kültür Bakanlığı aracılığıyla 1998 senesinde ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını almıştır.  

Timur Selçuk, 6 Ekim 2020 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

06 Kasım 2020 Cuma 17:30
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.