Thomas Robert Malthus Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
164
Thomas Robert Malthus Kimdir? Biyografi Sayfası

Thomas Robert Malthus Kimdir? Biyografi, bölümünde Thomas Robert Malthus Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Thomas Robert Malthus Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Thomas Robert Malthus Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Thomas Robert Malthus

Thomas Robert Malthus, 13 Şubat 1766 senesinde İngiltere’de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimi evde aldı. 1784’de Jesus College Cambridge’e girdi. Latince ve Yunanca eğitimi alırken asıl alanı matematikti. 1791 senesinde aynı okuldan master derecesi aldı 1797 senesinde ise bir Anglikan kır vaizi olarak ruhban sınıfına katıldı.

1804 senesinde evlendi ve bu evliliğinden üç çocuğu oldu. 1805’de ise İngiltere’nin ilk ekonomi politik profesörü oldu (East India Company College). Kalıtsal olarak doğuştan yarık damaklıydı ve bunun verdiği utanç ile 1833 yılına kadar portresinin yapılmasına izin vermedi. Bu yılda yapılan portresinde ise ressam bu deformasyonu zekice gizlemiştir.


Thomas Robert Malthus, 23 Aralık 1834 tarihinde öldü İngiltere’deki Bath Abbey’e gömüldü.

Thomas Robert Malthus Nüfus Kuramı

1789 senesinde nüfus bilimi için çok önemli kurallara imza atan çalışması “Nüfus Artışı Hakkında Araştırma”yı yayımladı. Daha sonra 1803 senesinde bu eserini gözden geçirip tekrar yayımladı. Çalışması büyük yankılar uyandırmış ve bir çok yeni tartışmaya neden olmuştur. Çalışmasına göre uygun şartlarda her hangi bir popülasyon besin maddelerinin artışından daha bi hayli hızlı bir miktarda artar ve böylece zamanla kişi başına düşen besin miktarı azalır.

Bu düşüncesinin temeli şudur:

Uygun şartlarda herhangi bir kısıtlayıcı faktör (salgın vb.) yoksa popülasyon geometrik dizi şekilinde artar (2 4 8 16 32 64 …) oysa besin maddeleri aritmetik dizi şekilinde artar (1 2 3 4 5 6 …). Doğada aradaki bu fark popülasyonda bazı bireylerin ölümlerine neden olmaktadır ve bir denge sağlanır.


Bu düşünceleri sebebiyle Malthus geç evlenmek az sayıda çocuk sahibi olmak vb. hareketlerin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyordu. Yine Malthus’a göre toplumsal sefaletin en büyük nedeni alt sınıflardı ve bu yüzden bu tür bir nüfus planlaması üst sınıflardan ziyade alt sınıflara uygulanmalıydı. Liberal bir anlayışın hakim olması gerekliliğini savunurken yoksul halk kesimlerine yapılan (özellikle kamusal) yardım programlarına karşı çıkmıştır. Her türlü toplumsal müdehaleye ve yardıma muhalif olmuştur.

Malthus’un düşünceleri daha kendisi hayattayken büyük tartışmalara neden olmuştur. Bugün hala Malthus’u savunanlar yer alırken onu eleştirenlerin de sayısı hayli fazladır. Her ne kadar Malthus’un ve Neo-Malthusçuların 20. yüzyıl için öngördükleri sefalet ve kriz (aşırı nüfus artışı karşısında yetersiz gıda üretimi) yaşanmamış olsa da bu tür bir krizin yaşanmamasında gelişen teknolojinin payı büyüktür.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.