Thomas More Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
405
Thomas More Kimdir? Biyografi Sayfası

Thomas More Kimdir? Biyografi, bölümünde Thomas More Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Thomas More Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Thomas More Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Thomas More Kimdir Biyografi

Thomas More, 7 Şubat 1478 senesinde İngiltere’de dünyaya geldi. Babası dönemin önemli bir yargıcı olan Sir John More’dur. Eğitim için Oxford Üniversitesi’ne girdi.

Oxford’da geçirdiği 2 yılda yazmaya başladı. Antik Yunan ve Latin edebiyatına ilgisi de bu sürede oldu. Daha sonra Londra’ya geri döndü ve 1496 senesinde hukuk öğrenimi görmeye başladı.

1501 senesinde avukat oldu. Hukuk öğrenimi gördüğü senelerda manastır yaşamı yaşamakta ve bir rahip olmak isteğiyle yanıp tutuşmaktaydı. Yine de zamanla bu duygusu söndü ve ruhu ülkesine hizmet etmek isteğiyle doldu. Bunun üzerine 1504 senesinde parlementoya girdi.

Bu sıralarda ünlü Hollandalı yazar Erasmus ile olan arkadaşlığı iyice gelişti ve Erasmus 1509’da basılan ünlü eseri Encomium Moriae`yi (Deliliğe Övgü) Thomas More’a adadı. 1517’de Kral’ın hizmetine girdi. Giriştiği başarılı bir diplomatik görev sonrasında şövalye unvanı verildi ve yardımcı veznedar ilan edildi. Kralın kişisel danışmanı olarak kariyeri parlamaya sürdü. 1525’de Lancaster Düklüğü’nün bakanı oldu.

VIII. Kral Henry’min evlilikleri ile alakalı konularda ona yettiği kadar yardım edemeyen Lordlar Kamarası başkanı Kardinal Wolsey’i istifaya zorladıktan sonra yerine Thomas More’u Lordlar Kamarası başkanı ilan etti.

Başlarda Kralın düşüncelerini paylaşan More, zamanla Kralın protestanlığa olan git gide artan ilgisi ve kiliseye olan negatif düşüncelerinden rahatsız oldu. Kişisel olarak protestanlığı sevmiyor ve doğru bulmuyor, dönemin katolik kilisesini benimsiyor ve önemsiyordu. Protestanlığı eleştiren kitaplarıyla Kral ile olan ilişkisini gerdikten sonra 1531’de Krala bağlılık yemini etmeyi reddetti. Daha sonra hastalığı bahane ederek 1532’de görevlerinden ayrıldı.

1533’de Anne Boleyn’in İngiltere Kraliçesi olarak ilan edildiği taç giydirme merasimine katılmayı reddedince şimşekleri üzerine çekti. Yalan davalar ve söylentiler başladı. Parlementonun Anne Boleyn’i İngiltere’nin kraliçesi olarak ilan edebileceğini kabul etmesine rağmen, bağlılık yemini etmeyi reddetti zira bu Papa’ya karşı bir davranış olurdu. Bundan dolayı tutuklandı. Daha sonraları Kralı kilisenin başkanı olarak görmediği yönünde bir yalan da önüne işlemiş olduğu bir suç olarak getirildi. Ölüm cezasına çarptırıldı.

Thomas More, 6 Temmuz 1535 tarihinde idam edildi. Ölümünden 400 yıl sonra, 1935’de Papa Pius XI aracılığıyla aziz ilan edildi.

Thomas More Eserleri (Bazıları)
1513-1518 Kral III Richard’ın Tarihi
1516 Ütopya
1532 Tyndals’ın Yanıtlarına Tekzip
1533 Savunma
1533 Fatih

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.