Tekin Cebeci Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
171
Tekin Cebeci Kimdir Biyografi ve Hayatı

Tekin Cebeci Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Tekin Cebeci Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Tekin Cebeci Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Tekin Cebeci Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tekin Cebeci Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Yakın gelecekte yaşamını kaybeden gazetecilerden birisi Tekin Cebeci’dir. Tekin Cebeci’nin yaşamını kaybetmesinden sonra Tekin Cebeci kimdir, Tekin Cebeci nerelidir, Tekin Cebeci kaç yaşındadır gibi konular merak konusu oldu. İlk olarak Tekin Cebeci 1957 senesinde Kars’ta dünyaya geldi. Bu nedenle de Karslı gazetecilerden bir tanesiydi. Kars Alparslan Lisesi’nde lise eğitimini bitirdi. Daha sonra üniversiteyi Marmara Üniversitesi’nde okudu.


Tekin Cebeci Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Gazetecilik mesleğine ilk kez 1973 senesinde Akşam gazetesinde başladı. Daha sonra da mesleğinden hiç kopmadı. Çalışma azmi ve etrafındakilere çalışmayı teşvik ederek adeta bir öğretmen edasıyla yaklaştı. Bunu bugün gazetecilik, televizyonculuk yapan birden fazla birinin kendilerinin mesleğe tutunmasını sağlayan bireylerden birisinin Tekin Cebeci olduğunu söylemelerinden anlayabilinmekte. Akşam gazetesinden sonra Güneş, Günaydın, Takvim, Aydınlık ve daha bir çok gazetede görev alan Tekin Cebeci özellikle sayfa sekreteri olarak görev yapmış, çalıştığı gazetelerin bizzat mutfağında bulunmuştu. Bunun yanında de son 40-50 yıllık basın yayın yaşamının hemen tamamında bulunmuş, çalışmalarıyla etki uyandırmıştı. Mesleğinden hiç kopmamış ve uzun soluklu gazetecilik başarısından dolayı Haziran 2006 senesinde kendisine sürekli olarak basın kartı verilmişti.

Türkiye’nin en köklü gazetelerinden birisi olan Yeni İstanbul Gazetesinde yardımcı editörlük görevi de yapmış, gazetenin soluksuz yayınlanışında katkı sahibi olmuştu. Daha sonra da genel yayın yönetmeni olarak görev almış, İstanbul gazetesinde meslek yaşamına devam etmişti.

Tekin Cebeci birden fazla medya organı ve gazetede çalıştığı gibi Yeniçağ gazetesinde, sonrasında da Star gazetesinde görsel yönetmenlik görevlerini yürütmüştü. Star gazetesinin 2000’li senelerda yeniden yapılanmaya gittiği günlerde Tekin Cebeci görsel yönetmenlik görevini üstelenerek kuvvetli bir kadronun oluşturulmasına ve gazetenin yeniden hareketlenmesine katkı sunmuştu. Birçok gazete ve basın organında çalışmış olan Tekin Cebeci, uzun yıllar Basın İlan Kurumu’nda da görev almış, mesleğini burada da icra etmişti.

Tekin Cebeci, 24 Ocak 2012 tarihinde ilk sayısı yayına giren Yurt Gazetesinin kurucuları içinde yer alıyordu. Toplumcu, halktan yana ve yurtsever olarak kendisini tanımlayan gazete, bağımsız halk gazetesi sloganıyla Tekin Cebeci’nin de aralarında olduğu bir ekip aracılığıyla senelerca çıkarıldı. Tekin Cebeci gazete ilk kurulduğunda görsel yönetmen olarak görev alıyordu. Daha sonra yazı işleri koordinatörü görevinde de bulundu. Ağustos 2015’te Cebeci’nin de aralarında olduğu birden fazla yazar ve çalışan uzun yıllar çalıştıkları bu gazeten istemeyerek de olsa ayrılmak zorunda kaldı.

Türkiye gazetecilik tarihi içinde incelediğimizde Tekin Cebeci’nin muntazam bir yeri olduğunu göze çarpıyor. Çok fazla ekranlara çıkmadığı için popülaritesi yok gibi durabilir. Lakin her zaman olduğu gazetelerin mutfaklarında yer almış. Yazıların, sütunların, sayfaların düzenlenmesi ve okuyucuya takdim edilmesini sağlamış. Türkiye tarihinin en önemli hadiselerinın manşetlere taşındığı günlerde he p manşetleri hazırlayan bireyler içinde yer bulmuş. Çalışma azmi ve pozitif enerjisiyle meslektaşlarına cesaret kaynağı, esin kaynağı olmuş, etrafından bir çok genç gazetecinin ve medya çalışanının yetişmesine vesile olarak ülke gazeteciliği için önemli adımlar atmış. Bunun yanında de olduğu sektörün içinde az çok bulunan herkes tarafında tanınmış, takip edilmiş.


Tekin Cebeci’nin Ölümü

Tekin Cebeci’nin Tufan Cebeci adında bir oğlu var ve Tufan Cebeci Eylül 2017’de Esra Cebeci ile evlenmişti.

Tekin Cebeci ne zaman ölmüştür diyenler için, Cebeci 18 Ocak 2019 tarihinde öldü. Dolayısıyla Cebeci 62 yaşında hayata veda etmiştir. Cenazesi 19 Ocak 2019 Cumartesi günü Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Cami’inde kılınan öğle namazından sonra toprağa verildi.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.