Tekin Aral Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
180
Tekin Aral Kimdir? Biyografi Sayfası

Tekin Aral Kimdir? Biyografi, bölümünde Tekin Aral Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Tekin Aral Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Tekin Aral Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tekin Aral

Tekin Aral, 1941 senesinde İstanbul-Silivri’de dünyaya geldi. Darüşşafaka Lisesi mezunu olan Tekin Aral, karikatür denemelerine okul dergisinde başladı. Çizgilerdeki kabiliyetini, okul senelerında karikatürle keşfeden Aral, ilk deneyimini 1956 senesinde Dolmuş dergisinde yayımlanan karikatürüyle edindi. Ardından Tef, Karikatür, Taş gibi dergilerde çizgileri çıktı.

Vatan, Yeni Sabah, Akşam ve Yeni Tanin gazetelerinde çizer olarak çalışan Tekin Aral, kardeşi Oğuz Aral ile birlikte Türkiye’de ilk çizgi film çalışmalarını yapanlar içinde yer aldı. 1968 senesinde Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. Bu zamanda yine Oğuz Aral ile birlikte Gırgır dergisinin oluşumunda yer aldıktan sonra, 1976 senesinde Fırt adlı bir dergi çıkardı, yarattığı Arap Kadri tiplemesi ilgi gördü. Karikatürcü bir kuşağın yetişmesinde büyük rol oynayan ve gülmece içerikli yazılar yazdı

Tekin Aral, böbrek ve akciğer kanseri sebebiyle 20 Nisan 1999 tarihinde yaşamını yitirdi. 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.