Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi Sayfası

25.10.2021
246
Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi Sayfası

Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi, bölümünde Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Tayfur Sökmen Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tayfur Sökmen

Tayfur Sökmen, 1891, Adana’da dünyaya geldi. Milletler Cemiyeti’nin 19 Mayıs 1937 tarihinde Hatay için kabul ettiği anayasadan sonra kurulan Hatay Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanıdır.

Rüştiyeyi bitirmiş, bunun bunun yanında hususi eğitim almıştır. 2. Kolordu emrinde Kuva-yi Milliye komutanlığı, Hatay Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilciliği, İskenderun ve havalisi Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruculuğu ve başkanlığı, Antakya-İskenderun muaveneti İçtimaiye cemiyeti başkanlığı, Hatay Erkimlik Cemiyeti Reisliği yapmıştır.

Tayfur Sökmen, Hatay Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığı yapmış, bu görevi, Hatay 29 Haziran 1939’da Millet Meclisi’nin kararıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma kararı alıncaya kadar sürdürmüştür. TBMM 5., 6., 7., 8. dönem Antalya ve 9. dönem Hatay milletvekilliği ile Cumhuriyet Senatosu Cumhurbaşkanınca Seçilen Üyeliği (7 Haziran 1968 – 2 Haziran 1974) yapmıştır.


17, 18. Dönem Hatay, 19. Dönem İstanbul milletvekilliği ile TBMM Başkanvekilliği görevinde bulunan Murat Sökmenoğlu oğludur. Ayrıca İstanbul’un Kartal beldesinde devlete tahsis ettiği bir arsası ve bu arsa üzerinde 2 tane okul bulunmaktadır.
Tayfur Sökmen, 3 Mart 1980 tarihinde vefat etti.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.