Tarık Akan Kimdir?, nereli, kaç yaşında?

19.01.2022
514
Tarık Akan Kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Tarık Akan Kimdir?, biyografi sitemizde Tarık Akan Kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Tarık Akan Kimdir? kaç yaşında?, Tarık Akan Kimdir? memleketi neresi, Tarık Akan Kimdir? evi nerede, Tarık Akan Kimdir? nereli, Tarık Akan Kimdir? instagram, Tarık Akan Kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Başlıklar

Tarık Akan Kimdir? Biyografi

Tarık Akan Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Kısa olarak Biyografisi

Hani komedi ve mizahın Yeşilçam sinemasından beyazperdeye aktarıldığı senelerda Hababam Sınıfı’nın yakışıklı ve çapkın kişiliği Damat Ferit olarak gönlümüze misafir olan! Hani o Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Münir Özkul’un anne ve baba karakterlerini oynadığı filmlerde Ferit kişiliği ile Itır Esen, Gülşen Bubikoğlu, Necla Nazır, Emel Sayın, Filiz Akın gibi güzel oyuncuların çapkın sevgilisi ama sadık olan! Hani yüreğimizin sızın sızın sızladığı Halit Akçatepe ile bir abi olarak kardeşinin son isteğini yerine getirmeye çalışan Canım Kardeşim sinema filminde  oynadığı karakterle Murat rolü ile gönlümüze taht kuran. Hani genliği ve yaşı olgunlaştıkça filmleri, hayata bakış tarzı değişen güzel insan.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yeşilçam ve Türk sinemasının unutulmaz oyuncusu Tarık Akan’ın ölüm haberini 16 Eylül 2016, tarihinde doğruladı. Tarık Akan halen 66 yaşındaydı.  Onu ölüme sürükleyen en büyük etken şüphesiz uzun süre boyunca yenik düştüğü Karaciğer Kanseri hastalığıydı.  Bu gün bu yazımızda Tarık Akan’ın 1. Ölüm yıldönümünde onun sanatını, yaşamını, politik görüşlerini ve oynadığı filmer üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle Tarık Akan kimdir?Tarık Akan biyografisi ile yazımıza başlayalım.

Tarık Akan diğer adı ile Tahsin Tarık Üregil. Tarık Akan, 13 Aralık 1949 senesinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Tarık Akan ailesini 3. Ve en ufak çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Tarık Akan’ın abisi ve birde ablası bulunmaktadır.  Liseyi bitirdikten sonra, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde okudu ve bu bölümden mezun oldu. Daha sonra Gazetecilik Yüksek Okulu’na girdi ve buradan da mezun oldu. Eğitim yaşamında dalgalanmalar olsa da Tarık Akan İstanbul’da çeşitli işlerde çalışmaya başlamıştır. Çalıştığı yerler içinde Bakırköy plajı, seyyar satılıcılık, işportacılık gibi meslekler oldu.

Yakın etrafında boylu poslu, yakışıklı, mimikleri , duruşu ve tarzı ile bi hayli beğeni alan Tarık Akan için dönüm noktası 1970 senesinde Ses Dergisi’nin gerçekleştirdiği artist yarışması oldu. Tarık Akan Ses Dergisi’nin gerçekleştirdiği yarışmayı kazandı.

Ses Dergisi Artist yarışması

Tarık Akan, çok kısa bir süre içinde yani 1971 senesinde konusu sona eren Emine ve Solan Bir Yaprak Gibi isimli sinema filmleri ile Türk Sineması’na merhaba dedi. Bu zamandan sonra 3 yıl boyunca çeşitli etkinliklerin dergilerin yüzü oldu.

Tarık Akan’ın ilk film projelerinden
Tarık Akan’ın ilk sinema film projesi.

1974 yılına gelindiğinde sinemaya merhabanın devamı gelecekti. Üstelik dönemin en iyi yönetmeni ve en iyi kitap uyarlamaları ile içinde sosyal mesajlar veren, arada bir güldüren, arada bir ağlatan Hababam Sınıfı serisinin ilk filminde oynayacak olan Tarık Akan, ünlü Yönetmen Ertem Eğilmez ve Usta Yazar Rıfat Ilgaz’ın eserinden uyarlanacak olan Hababam Sınıfı Sinema filminde Damat Ferit’i hayat verecektır.  Takvimler 1975 yılını gösterdiğinde çekimi sona eren Hababam Sınıfı vizyona girer ve seyircisi ile buluşur. Münir Özkül, Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Şener Şen gibi daha birden fazla oyuncunun oynadığı Hababm sınıfı ile Damat Ferit genç kızların sevgilisi milyonların gönlünde taht kurar.

1975 yılı Hababam sınıfı
Unutulmaz üçlü Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kemal Sunal 1975

1975 senesinde başka bir projenin içinde daha bulunan Tarık Akan bu kez güzel oyuncu Gülşen Bubikoğlu ile birlikte kamera karşısına geçer ve Ah Nerede isimli romantik-komedi filmi ile daha da beğeni toplar. Takvimler 1976 yılını gösterdiğinde Ertem Eğilmez tüm ekibi toplayarak Hababam Sınıfı filminin devamı olan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı serisi için motor der. Tarık Akan bu filmde de büyük bir başarı elde eder.

Tarık Akan Gülşen Bubikoğlu Ah Nerede Afişi

Yeşilçam Tarık Akan için Cici Çocuk lakabını takmıştı. Tarık Akan, Yeşilçam’ın Cici çocuğu oldu. Tarık Akan 1977 senesinde bu kez  Zeki Ökten’in yönetmenliğini yapacağı başrollerini Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ‘in bulunacağı Sürü filmi için kamera karşısına geçer. 1978 senesinde dönemin jönleri içinde popüler olan Cüneyt Arkın ile aynı çalışmada yer alır. Maden sinema filmi ile kamera karşısına geçen Tarık Akan artık usta bir oyuncu olma yolunda adımlarını atmış bulunmaktaydı.

Yeşilçam Sinemasının Cici Çocuğu

Tarık Akan 1979’da askerliğini yapmak için vatani görevinin yedek subay olarak Denizli’de yapmaktadır. Yeşilçam sinemasının salon kapattığı zamanlarda 1978-1981 senelerı içinde ticari taksi alarak ticaretle de uğraşmıştır.

12 Eylül tarihinin iz bıraktığı sanatçılardan bir diğeride Tarık Akan olmuştur. Askeri darbe sonrasında 1981 senesinde Almanya’da gerçekleştirdiği bir konuşma nedeni ile Türkiye’ye döndüğünde 12 yıl hapis cezası istemi ile tutuklandı. Tarık akan 2,5 ay hapis cezası gördü.

Türk Sinemasının en iyi ödüllü filmleri içinde bulunan 1982 senesinde Şerif Gören, Yılmaz Güney’in yönettiği Yol filmi ile başarıya imza atan Tarık Akan, 1982 senesinde Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan Yol filminde en iyi erkek oyuncu kategorisine de aday gösterilmiştir.

1982 senesinde Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan Yol filminden.

“1986 senesinde Yasemin Erkut ile evlenen oyuncunun aynı yıl Barış Zeki Eregül adlı oğlu dünyaya gelmiştir. İki yıl sonra, 1988 senesinde Yaşar Özgür Eregül ve Özlem Eregül adındaki ikiz çocukları dünyaya gelmiştir.” Lakin bu evlilik uzun süre devam etmemiştir. Tarık Akan eşi Yasemin Erkut ile 1989 senesinde boşanma kararı almıştır.

Yakın tarihimizde 1990 senesinde başrolünü oynadığı Karartma Geceleri filminde adından söz ettirmiştir.

Yıllar 1991 tarihini gösterdiğinde kendisinin de bir dönem öğrenci olduğu Taş Özel İlkokulu’nu alarak Özel Taş Koleji’ni kurdu.

“Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül müsabakasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.”

Tarık Akan, 2002 senesinde hapishane günlerini ve darbe sürecini konu alan Anne Kafamda Bit Var isimli kitabını paylaşımı yaptı.

Tarık Akan “Anne Kafamda Bit Var”

2003 senesinde Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği Vizontele sinema filminin 2. Serisi olan Vizontele Tuba filminde Güner Sernikli rolü ile seyircinin karşısına çıktı.

Tarık Akan Vizontele Tuuba Filminde kütüphanesi olmayan bir ilçeye müdür olarak atanan Güner Sernikli rolüne hayat verdi. 2003

2005 senesinde Nesin Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Aziz Nesin’in oğlu Ali Esin’den alarak vakıf başkanlığını yürütmeye başladı.

2009 senesinde Kültür Bakanlığı onaylı olan Deli Deli Olma isimli sinema film projesi ile yeniden beyazperdede yerini aldı.  Barış Zeki Eregül 2009 senesinde Tarık Akan’ın da oynadığı Deli Deli Olma adlı filmde babasının gençliğini canlandırmıştır.

  • 111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol alan Tarık Akan,
  • 1985 senesinde Berlin Uluslararası Film Festivali’ndePansiyon filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü
  • 1982 senesinde Cannes Film Festivali’nde Yol filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu.
  • 1973 – 2002 senelerı içinde toplam 12 ödüle layık görüldü.

Tarık Akan’ın seneler boyunca yaşamında tek bir kadına yer verdi. O isim de 30 yılını paylaşımı yaptığı Acun Günay oldu. Acun Günay ünlü oyuncu son nefesini verirken de başucundan ayrılmamıştı.

Tarık Akan’ın 30 yıllık tek aşkı ve tek kadını Acun Günay.

Tarık Akan, 16 Eylül 2016, tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.