Tarık Akan Kimdir Biyografisi ve Hayatı

01.10.2021
311
Tarık Akan Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Tarık Akan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Tarık Akan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Tarık Akan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Tarık Akan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tarık Akan Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Türk sinemasına senelerına vermiş olan bir oyuncu Tarık Akan. Sevilen sinema jönlerinden birisi olan Tarık Akan kimdir? Bu yazımızda Tarık Akan nerelidir? Tarık Akan’ın öğrenim yaşamı nasıldır? Tarık Akan ticari olarak neler yapmıştır? Tarık Akan kaç filmde oynamıştır? Tarık Akan ne zaman ölmüştür? suallerinin yanıtlarını bulacaksınız.


Tarık Akan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türk sinemasının Damat Ferit’i, unutulmaz jönü, Tarık Akan 13 Aralık 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Askerlik hizmetini Denizli’de yedek subay olarak yerine getirmiştir. Romantik komedi, aile draması ve gerilim türlerinde 111 filmde ve 4 dizide oynamıştır. Babasının mesleği subaylık olan Tarık Akan’ın çocukluğu farklı şehirlerde geçmiştir. Abla ve ağabeyinden sonra ailenin en ufak çocuğuna Tarık Tahsin Üregil ismini verdiler. Erzurum’un Dumlupınar beldesinde ilkokula başladıktan sonra Kayseri’de eğitimini tamamlamıştır. Babasının emekliliğinin sonrasında İstanbul’a dönen Üregil ailesi Bakırköy’e yerleşti. Ortaokul ve liseyi Bakırköy’de bitirdiktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirip, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünden mezun olmuştur. Bakırköy ve eğitim sevdalısı olan Akan önceden okuduğu taş okulu alıp, Özel Taş Koleji’ni de burada kurmuştur.

1971 senesinde sinemaya başlayana kadar farklı meslekler icra etmiştir; cankurtaranlık, işportacılık, ticari taksi kiralama vb. Döneminin ünlü dergisi Ses’in 1970’de sinema kategorisinde tertip edilen Sinema Artist müsabakasında birinci olduktan sonra sinemaya giriş biletini kapmıştır. İlk filmi 1971 yapımı Solan Bir Yaprak gibidir. Sinema dünyasına girişiyle Tarık Akan ismini de almıştır. Uzun boylu oluşu, giyim kuşamı ile farklı tarzı, saç stili ile jön artistler içinde bulunan Tarık Akan, Yeşilçam’ın bir çok ünlü ismiyle farklı türlerde film çevirmiştir. Romantik komedi filmlerini aklımıza getirdiğimizde Gülşen Bubikoğlu ile başrolü paylaşımı yaptığı yapıtlar aklımıza gelir. Bunun bunun yanında dönemin ünlülerinden Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Türkan Şoray, Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Hale Soygazi, Necla Nazır, Emel Sayın, Cüneyt Arkın, Yılmaz Güney

1972 senesindeki Suçlu filmi ile, 1973 senesinde En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Portakal ödülünü almaya hak kazanmış, sinemaya girişinin ilk senelerında büyük başarı elde etmiştir. 1973 senesinde Canım Kardeşim ile herkesi gözyaşlarına boğan, hafızalarda yer eden drama filmi ile klasikler arasına girdi. Başrollerini Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral ile paylaşmıştı. Gerek zamanında gerekse kendilerinden sonraki kuşaklara armağan olan Hababam Sınıfı serisini de unutmamak gerekir. Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit, Cengiz Nezir, Halit Akçatepe gibi bir çok ümlü ismin buluştuği Yeşilçam klasiğinde Ferit karakterindeydi. Lakabı “Damat Ferit” olan Akan, bu rolde çapkın, genç kızların ilgi odağı olan bir genç karakterindeydi. Hababam Sınıfı serisiyle Kel Mahmut, Hafize Ana, İnek Şaban, Güdük Necmi lakaplarıyla yaşamımızda önemli bir yere sahip oldular ve gelecek nesillerde de bu ünlüler bu isimlerle hatırlandılar.


Tarık Akan’ın Bıraktığı Eserler

1976 senesinde Türk aile kültürünün seyirciye çok net aktarıldığı “Bizim Aile” filmi de zengin kadrosuyla unutulmaz eserlerden biri olarak hafızalara kazınmıştır. Bu yıldan bu yana romantik komedi filmlerinin dışında daha ciddi, toplumsal konulara eğilen filmlerde oynama kararı aldı. Baraj, Maden ve Sürü gibi birbirini takip eden senelerda çevrilen filmlerde farklı tarz yapmış bıyıklı Tarık Akan olarak karşımıza çıktı. 1978 yapımı Sürü filminde Tuncel Kurtiz ve Melike Demirağ ile başrolleri paylaşan Akan, yine bu filmle ödüle layık görüldü. Döneminin politik sıkıntılarından dolayı ödül gecesinin düzenlenememesi 31 yıl sonra 2011’de o ödülü almasına engel olmayacaktı. “En İyi Film” dalında başarıları taçlandırılmıştı.

1981 senesinde 12 Eylül darbesi ile alakalı Almanya’daki konuşmasının sonrasında, Türkiye’ye dönüşünde tutuklanan oyuncu, 12 yıl hapis istemiyle yargılandı. 2,5 aylık hücre hapsinin sonrasında serbest bırakıldı. Dönemin karışıklığından istifade eden bir çok yayım organından birinin Akan’ın politik görüşlerini farklı yansıtması sonucu bu durumla yüz yüze kalmıştı. 1982 senesinde Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in yönetmenliğini yaptığı “Yol” filmiyle dünyaya sesini duyurmuştu. Altın Palmiye ödülünü Cannes Film Festivali’nde almaya layık görülen bu film Tarık Akan’a En İyi Erkek Oyuncu kategorisine aday olmayı da getirmişti. 1986 senesinde Yasemin Erkut ile evlenmeye karar verdiler. 1989’a kadar süren evliliklerinden 3 çocukları dünyaya gözlerini açtı.


Tarık Akan’ın Ölümü

Evlendikleri yıl Barış Zeki Üregül adında oğullarını kucaklarına aldıktan 2 yıl sonra, Yaşar Özgür ve Özlem Üregül isminde ikizlerine kavuştular. Lakin kısa süren evlilikleri boşanmalarıyla son buldu. Bir daha evlenmeyen Tarık Akan, Acun Günay ile ölene dek birlikte yaşadı. 2005 senesinde Nesin Vakfı başkanlığını Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’den devralarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüttü. Filmlerin bunun yanında dizilerde de karşımıza çıkan Tarık Akan, Koçum Benim isimli gençlik dizisinde yeni neslin de sevgilisi olmaya sürdü. 2009 senesinde Deli Deli Olma filminde oğlu Barış Zeki Üregül ile birlikte rol aldı. Babasının gençliğini anımsatan Üregül, bu filmde Tarık Akan’ın gençliğini oynadığı rol ile karşımızdaydı.

Akciğer kanseri hastalığına yakalanan usta oyuncunun rahatsızlığı ilerlemiş karaciğerine sıçramıştı. Çok sıkı dostu olan Müjdat Gezen verdiği bir röportajında, Tarık Akan ile alakalı tek kızdığı noktanın hastalığına rağmen dikkat etmeyip fazla sigara içmesi olduğundan bahsetmişti. 16 Eylül 2016 senesinde hayata gözlerini yumduğunda 66 yaşındaydı.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.