Tansu Çiller Kimdir? Biyografi Sayfası

25.10.2021
564
Tansu Çiller Kimdir? Biyografi Sayfası

Tansu Çiller Kimdir? Biyografi, bölümünde Tansu Çiller Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Tansu Çiller Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Tansu Çiller Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tansu Çiller

Tansu Penbe Çiller, 23 Ekim 1946 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1954 seçimlerinde Bilecik Valiliğinden emekli olan Rumeli Türklerinden, Selanikli Hüseyin Necati Çiller ile Muazzez Çiller’in tek çocukları olan Tansu Çiller, Fındıklı’da, İsmet İnönü İlkokulu’na kaydoldu. Ardından, baba Necati Bey’in Bilecik Valisi olarak atanmasını izleyerek, 1953 senesinde, Bilecik Edebali İlkokulu’nun beşinci sınıf öğrencisi oldu.

Demokrat Parti, okulunun adını değiştirmişti. Tansu Çiller, ilkokul diplomasını İsmet İnönü değil Namık Kemal İlkokulu’ndan aldı.


Amerikan Kız Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Robert Koleji Ekonomi Bölümü’nü bitirmiştir. yüksek lisansını New Hampshire Universitesi, Doktorasını Connecticut Üniversitesi’nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi’nde sürdürmiştir. 1978 senesinde doçent, 1983 senesindeprofesör olmuştur. Tansu Çiller’in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.

Tansu Çiller’in Siyasi Kariyeri

Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yapan Tansu Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru Yol Partisi’nde politikaya girmiştir. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilen Çiller, Sosyal demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel’in başbakanlığında ki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almıştır.

Süleyman Demirel’in Türkiye’nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday olan Tansu Çiller, 13 Haziran 1993 tarihli DYPmüthiş genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilmiş ve Türkiye’nin ilk kadın başbakanı olmuştur. 25 Haziran 1993’ten 6 Mart 1996 tarihine kadar 50, 51 ve 52’nci Cumhuriyet hükümetlerinde başbakanlık yapmıştır.

Başbakanlığı zamanında PKK’ya karşı verilen düşük yoğunluklu savaş sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi çalışmalarına katkı vermiş ve PKK’nın ABD yönetimi aracılığıyla terörist örgütler listesine alınmasını sağlamıştır. Ayrıca Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği antlaşmasını imzalayarak Türkiye’nin ileriki senelerda otomotiv sanayii ürünleri ile ihracatını katlamasını sağlamıştır. 5 Nisan 1994 tarihinde %51 oranla cumhuriyet tarihinin 3. en büyük devalüasyonunu gerçekleştirmiştir.

1996 senesinde RP-DYP içinde Necmettin Erbakan’ın başbakanlığında kurulan 54. hükümette Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde DYP’nin seçim barajını aşamaması üzerine genel başkanlık görevinden istifa ederek, aktif politikadan çekilmiş ve yerini Mehmet Ağar’a bırakmıştır. 19, 20 ve 21’inci dönem İstanbul milletvekilliği yapmıştır.

Özer Uçuran Çiller ile evli olan 2 çocuk annesi olan Tansu Çiller, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.