Tanju Okan Kimdir

30.09.2021
354
Tanju Okan Kimdir

Tanju Okan Kimdir?, biyografi bölümünde Tanju Okan Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Tanju Okan Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Tanju Okan Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tanju Okan Kimdir

Türk ses ve sinema sanatçıları içinde yerini önemle alan Tanju Okan kimdir? Melankolik üslubuyla ve kuvvetli sesiyle Türk ses sanatçısı olan Tanju Okan bunun yanı sıra sinema ile yakında zamandan ilgilenmiştir. Peki, Tanju Okan nerelidir? 27 Ağustos 1938 tarihinde dünyaya gözlerini açan sanatçı aslen İzmirlidir. İzmir’in Tire beldesinde doğan Okan, babasının da desteği ile müziğe yönelmiştir.

Mehmet İlhan Okanlı müzik öğretmeni olarak görev yapmaktaydı. Babası Mehmet İlhan ile annesi Bedia Sarıalp, Urla’da evlenmiştir. Evliliğin sonrasında Mehmet İlhan’ın tayini Tire’ye çıkmıştır ve buraya yerleşerek görev yapmaya devam etmiştir. Tanju Okan daha ufak yaşlarda babasının çalışmalarına kulak vererek kendine bir gelecek planı oluşturmuştur. Mehmet İlhan çok iyi piyano ve keman çalıyordu. Tanju Okan ise ilk müzik eğitimini babasından almıştır. Tanju Okan’ın mutlu aile tablosu birkaç yıl sonra dağıldı. Mehmet İlhan ve Bedia Sarıalp boşanarak birlikteliklerine son verdi.

Tanju Okan’ın Hayatı

Tanju Okan, ilkokul eğitim hayatına Manisa Gazi İlkokulu’nda başladı. Manisa’da ortaokul eğitimini bitirdiktan sonra Balıkesir’e lise eğitimi almak üzere gitti. Balıkesir Lisesi’nde okuyan Okan, lisede bir grup arkadaşıyla orkestra kurarak çalışmalarına başladı. Tanju Okan, lise ikinci sınıfa geçtiği zaman müzik ve okul içinde bir seçim yapma gereği duydu ve müziği tercih etti. Lise eğitimini yarıda kesen Okan, Manisa’ya dönerek orada yeni bir orkestra kurdu.

Magnesia Orkestrası adındaki orkestranın anlamı Manisa’nın antik çağdaki adıdır. Çay bahçeleri gibi farklı mekanlarda mızıka eşliğinde şarkı söyleyerek bir süre müziğe böyle sürdü. 1958 yılına kadar müzikle ilgilenmeye devam eden Okan, o yıl askere gitti. Ankara Orduevi’nde askerliğini yapan Okan, vestiyer görevlisiydi. Selçuk Sun, Türkiye’nin yetiştirdiği önemli caz müzisyenlerinden olarak o sıralarda Ankara Orduevi Orkestrası’nda görev yapıyordu.

Tanju Kurt ise askerliğinde Selçuk Sun aracılığıyla fark edildi. Sun, Okan’ın sesinden ve yorumundan etkilenerek onu orkestrasına davet etti. Orkestrada solist olarak görev alan Okan bir süre sonra Ankara genelinde tanınmaya başladı. Kısa süre sonra şöhret basamaklarını hızla çıkmaya başlayan Okan için ilk yazı 21 Nisan 1960 tarihinde Melodi Dergisi’nde yayınlandı.

Tanju Okan’ın Kariyer Hayatı

Tanju Okan, 1960 senesinde askerliğini bitirmiştir. Askerliği bitirdikten hemen sonra müzik dünyasının önemli isimlerinden biriyle yeniden anlaşmaya vararak kariyer yaşamına kuvvetli bir adım atmıştır. Sezener, Türkiye’nin en önemli caz müzisyenlerinden biridir. 50 TL yevmiye ile anlaşan Okan, profesyonel çalışmaya başlayarak müzik yaşamına büyük bir adım atmıştır.

1961 senesinde Ankara’nın popüler şarkıcıları içinde yerini alan Okan, bir süre sonra İstanbul’da da ün sahibi olmuştur. Okan, kendini müzik alanında geliştirmek ister ve şam eğitimi almak üzere İtalya’ya gider. Eğitimi bitirdiktan sonra tekrar Ankara’ya dönen ve buraya yerleşen Okan bir yıl kadar profesyonel olarak müzikle ilgilendi. Bir yılın sonrasında İstanbul’a yerleşen Okan, Müfit Kiper Orkestrası’nda solistlik yaptı.

Sanatçı, bu orkestra ile birlikte yurt dışında bir çok konsere katıldı. Mayıs 1967 tarihinde Nur Erbay ile evlenen Okan, Tansu adını verdikleri bir oğula sahip oldu. Evlilik 8 ay sürdü. Bu evliliğin sonrasında 1976 senesinde Zerrin Erdoğan ile 14 ay süren bir evliliği oldu. İbibikler Öter Ötmez adlı türküyü ilk plağında seslendiren Okan, Haydar Haydar ile sesini duyurmaya sürdü. 1964 senesinde Cübbeli Gelin adındaki ilk sinema filminde oynayan Okan, konuk sanatçı olarak son kez 1982 senesinde Gazap Rüzgarı adlı filmde yer aldı. Tanju Okan ne zaman ölmüştür diye merak edenler için sanatçının ölüm tarihi 23 Mayıs 1996’dır. İzmir’de dünyaya gözlerini açan sanatçı, İzmir’de vefat etmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.