Tanju Gürsu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
119
Tanju Gürsu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Tanju Gürsu Kimdir? Biyografisi, bölümünde Tanju Gürsu Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Tanju Gürsu Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Tanju Gürsu Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tanju Gürsu

Tanju Gürsu, 27 Ekim 1938 senesinde Trabzon’un İskenderpaşa Mahallesi’nde dünyaya geldi. Hayati Gürsu ve Mediha Gürsu’nun 5 çocuğundan biridir.

Trabzon Lisesini bitiren Tanju Gürsu, 1962 senesinde Ses Dergisi’nin açtığı yarışmayı kazanıp, oyuncu olarak sinemaya başlayan sanatçı, bir çok film ve dizide rol aldı. Özden Çelik ile birlikte, Anıt Film adlı bir şirket kurarak yapımcılık işine de girmiş, bunun bunun yanında 3 film konusu yazmış ve 5 filmde yönetmenlik yaptı.

İlk kez 1988 senesinde Kurtar Beni filmiyle Altın Portakal kazanan Tanju Gürsu, 1997 senesinde tartışmalı biçimde Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında bir kez daha ödüle layık görüldü.


Tanju Gürsu, bunun bunun yanında 1998-1999 senelerı içinde Trabzonspor Kulübünde İdari ve Teknik Konulardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Tanju Gürsu, Ayla Gürsu ile evli ve 2 çocuk(Kerem Gürsu, Emre Gürsu) babasıdır. Yönetmen, Temel Gürsu ile kardeştir.

En son 2007 senesinde Safa Önal’ın Hicran Sokağı adlı filminde rol adı. Filmde; Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Selda Alkor, Müjdat Gezen, Hülya Koçyiğit, Ayla Algan, Rutkay Aziz ve Haldun Dormen gibi geçmişten günümüze bir çok ünlü sinema oyuncusu oynamıştır.

Tanju Gürsu, 7 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’da solunum yetmezliği nasıl tedavi edileceği gördüğü hastanede vefat etti. Kabri Zincirlikuyu Mezarlığındadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.