Tan Sağtürk Kimdir

30.09.2021
397
Tan Sağtürk Kimdir

Tan Sağtürk Kimdir?, biyografi bölümünde Tan Sağtürk Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Tan Sağtürk Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Tan Sağtürk Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tan Sagtürk Kimdir

TV ekranlarında sürekli olarak görülen Tan Sağtürk kimdir? Tan Sağtürk aslında sinema oyuncusudur. 14 Temmuz 1969 senesinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Yengeç burcu olan Sağtürk şimdiye kadar birden fazla çalışmada yer almıştır. Balet ve oyuncu olarak meslek yaşamına devam eden Sağtürk, gençlik senelerında bir çok teklif almıştır. Tan Sağtürk 9 yaşındayken balet olmaya karar vermiştir. Sağtürk, eğitim yaşamına İzmir’de başlamış ve İzmir’de devam etmiştir.

İlköğretim, ortaokul ve lise eğitim hayatına İzmir’de tamamlayan Sağtürk, üniversiteyi İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Burada İzmir Devlet Konservatuarını tamamlamıştır. Aynı zamanda 1990 senesinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü’nden mezun olmuştur. İzmirli olan Sağtürk, bale olmaya karar verdikten sonra bale eğitimlerine devam etmiş ve kendini bu alanda geliştirmiştir.

Tan Sağtürk Hayatı ve Bilinmeyenler

Tan Sağtürk nerelidir ve yaşamı nasıl geçmiştir? Ekran karşısında çok fazla görülen Sağtürk aslen İzmirlidir. İzmir ve Ankara’da okul yaşamını tamamlayan Sağtürk ardından Fransa’ya gitmiştir. Fransa’da aldığı eğitimin sonrasında Fransız Genç Balesi’nde 1990 – 1991 senelerı içinde 1 yıl kadar çalışmıştır. Burada geçen 1 yılın sonrasında Fransız Devlet Balesi’ne geçerek orada çalışmaya başlamıştır.

Fransız Devlet Balesi’nde 1991 – 1997 senelerı içinde çalışmıştır. Sağtürk, Fransız Devlet Balesi’ne giren ilk yabancıdır. Fransa’ya yerleşen ve burada çalışan Tan Sağtürk bir süre sonra Fransız vatandaşı olmuştur. 1997 yılına kadar Fransa’da çalışan Sağtürk, 1997 senesinde tekrar Türkiye’ye dönmüş ve İstanbul’a yerleşmiştir.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya başlayan Sağtürk burada bir sene boyunca baş balet olarak çalışmıştır. İstanbul’da farklı bale gösterinde bulunan Sağtürk, Türk seyircilerin karşısına çıkmıştır. Başarılı oyuncu, Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkez’ini açmıştır. Sağtürk aracılığıyla kurulan merkezin olduğu şehirler:

  • İstanbul
  • Ankara
  • İzmir
  • Samsun
  • Diyarbakır
  • Gaziantep
  • Mardin
  • Kıbrıs
  • Kayseri

Tan Sağtürk genelde TV programlarında ve televizyon ekranlarındaki dizilerde görülse de bale için bir çok çalışma gerçekleştirmiştir. 2002 – 2003 sezonu içinde Kalp Sesi adlı projeyi gerçekleştirmiştir. Bu proje kapsamı içinde Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde 25 profesyonel dansçı ile birlikte çalışmıştır. Kalp Sesi adındaki proje 2004 senesinde İzmir’de sahnelenmiştir.

Tan Sağtürk ve Kariyer Hayatı

Tan Sağtürk gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar aracılığıyla ödüller almış ve çeşitli projelerin başında görevlendirilmiştir. Sanat alanında verdiği emekten dolayı bir çok kez ödüllendirilmiştir. Bu ödüllerden biri ise Uluslararası Melvin Jones Ödülü’dür. Askeri müzede tertip edilen merasimle verilen ödül, Amerika’dan gönderilmiştir. Bale için yaptığı çalışmalarla 2004 senesinde Özel İstanbul Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nin bir sınıfına Tan Sağtürk adı verilmiştir. 2007 senesinde Romantika adında yeni bir gösteri düzenlenmiştir ve Sağtürk bu müzikalin sanat danışmanlığını üstlenmiş ve koreografilerini düzenlemiştir. Rus asıllı Alona Ataberk, Romantika adlı müzikalde oynamıştır. Ataberk ile bu müzikalde tanışan Sağtürk ardından evlenmiştir.

Tan Sağtürk, değişik bir çok çalışmada yer almıştır. Bu projelerin içinde reklamlar, diziler, filmler, gösteriler ve yarışma programları bulunmaktadır. Sağtürk, 1998 – 2001 senelerı içinde Türkan Şoray, Şener Şen, Yasemin Çonka gibi başarılı isimlerle İkinci Bahar dizisinde rol almıştır. Bu dizi, Sağtürk’ün kariyerinde önemli bir yere sahiptir.

TV ekranlarında yayına giren Biri Bizi Gözetliyor adlı programda sunuculuk yapan Sağtürk, Benimle Dans Eder Misin? adlı yarışma programında da yer aldı. Birçok ünlü isimle aynı çalışmada bulunan Sağtürk, kariyer yaşamında önemli gelişmelere imza atarak projeleri gerçekleştirmeye sürdürmekte. Tan Sağtürk kaç yaşında ve bu kadar başarılı çalışmaları gerçekleştiriyor diye düşünenler, Sağtürk’ün mesleğine olan ilgi ve saygısından dolayı birden fazla başarıya imza attığını görecektir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.