Talip Özkan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
462
Talip Özkan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Talip Özkan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Talip Özkan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Talip Özkan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Talip Özkan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Talip Özkan

Talip Özkan, 1939 senesinde Denizli’de dünyaya geldi. Talip Özkan,  Lise senelerındayken Acıpayam’da Muzaffer Sarısözen’le tanıştı. 1957’de yüksek öğrenimi için geldiği Ankara Radyosu’nda Yurttan Sesler Korosu programlarında yer aldı ve sonrasında sınavları kazanarak kadrolu sanatçı oldu. 1960 senesinde İstanbul Radyosu’na geçiş yaptı.

Talip Özkan, 20 yıla yakın TRT’de çalıştıktan sonra 1977’de Paris’e yerleşti. Paris Konservatuvarı’ndaki eğitmenliğinin bunun yanında Paris Üniversitesi’nde (Université de Paris, VIII, Nanterre 19) etnomüzikoloji alanında doktora çalışmasını yürüttü. Rotterdam Konservatuvarı’nda ders verdikten sonra emekliye ayrıldı.

Yurtdışında birden fazla albüm dolduran sanatçı, uzun yıllar Paris’te yaşamış ve çalışmalarını (yeni) türküler derleyerek ve özel ders vererek sürdürmüştür.Türk Halk Müziğine çok sayıda derleme kazandıran ve müzisyen eğiten Özkan kendine özgü bağlama çalış tekniğiyle de bir çok bağlamacıya örnek olmuştur.

Talip Özkan, 27 Mayıs 2010 tarihinde İzmir’de vefat etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.