Talcott Parsons Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
318
Talcott Parsons Kimdir? Biyografi Sayfası

Talcott Parsons Kimdir? Biyografi, bölümünde Talcott Parsons Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Talcott Parsons Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Talcott Parsons Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Talcott Parsons

Talcott Parsons, 13 Aralık 1902 senesinde Colorado’da dünyaya geldi. 1924 senesinde mezun bulunacağı Amherst Koleji’nde felsefe ve biyoloji okudu. 1925 senesinde London School of Economics’e girdi ve burada Bronislaw Malinowski ile çalıştı.

Bir yıl sonra Heidelberg Üniversitesi’nden kabul aldı ve bu sürede, düşünsel seyrini önemli miktarda etkileyecek olan Max Weber’in fikirleri ile tanıştı.


Son dönem Alman düşüncesindeki kapitalizm analizleri üzerine yazdığı doktora tezi, 1927 senesinde kabul edildi. Aynı yıl Harvard Üniversitesinde ekonomi dersi vermeye, 1931 senesinden bu yana de sosyoloji dersleri okutmaya başladı. 1944’te sosyoloji profesörü oldu. 1946-1956 senelerı içinde Sosyal İlişkiler Bölümü başkanlığını yürüttü. 1949 senesinde Amerikan Sosyoloji Derneği başkanlığı yaptı.

Emekli olduğu 1974 yılına kadar Harvard Üniversitesi’nde kaldı. Parsons, en temelde klinik psikoloji ve sosyal antropolojiyi sosyoloji ile birleştiren bir akademik yönelim ortaya koymuştur. Parsons, “eylem” konusuna duyduğu ilginin yanında, esasında, geniş boyutlu sistemler ve toplumsal düzen, bütünleşme ve denge poblemleri üzerinde durmuştur. The Social System en klasik olmuş eseridir.

Talcott Parsons, 8 Mayıs 1979 tarihinde öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.