Talat Sait Halman Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
238
Talat Sait Halman Kimdir? Biyografi Sayfası

Talat Sait Halman Kimdir? Biyografi, bölümünde Talat Sait Halman Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Talat Sait Halman Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Talat Sait Halman Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Talat Sait Halman

Prof. Dr. Talât Sait Halman, 7 Temmuz 1931 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Atatürk’ün İhtiyat Filosu Komutanı Tümamiral Sait Halman’ın oğludur.  Türkiye’nin ilk kültür bakanı olan Talat Sait Halman, özellikle Shakespeare çevirileri ile tanınmış bir edebiyat adamıdır ve bir zamanlar Bilkent Üniversitesi İngiliz dili ve Edebiyatı Bölümü başkanıydı. Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi dekanıdır.

Talat Sait Halman, yüksek lisansını 1954 senesinde Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde bitirdi. 1953-1960 senelerı içinde Columbia Üniversitesi, 1966-1971 ve 1972-1980 senelerı içinde Princeton Üniversitesi, 1984-1986 senelerı içinde Pennsylvania Üniversitesi’nde Türk Dili, Edebiyatı ve Kültürü; İslam ve İslam Kültürü ile Ortadoğu konularında dersler verdi. Kendisine 1988 senesinde Boğaziçi Üniversitesi aracılığıyla onursal doktor unvanı verildi. 1986-1996 senelerı içinde New York Üniversitesi Ortadoğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nde bölüm başkanlığı yaptı.,,,


Talât Sait Halman, 12 Mart sonrası kurulan Nihat Erim hükümetinde kültür bakanlığı yapmıştır. 1969 senesinden bu yana Milliyet Gazetesi’nde Talât Sait Halman’ın köşe yazıları yayımlanmaktadır.

Talât Sait Halman, İngilizce ve Türkçe olarak on ikisi şiir kitabı olmak üzere 50 kadar kitap yayımlamıştır. En önemli yayınları içinde eski uygarlıkların şiirlerinden bir araya gelen bir antoloji, Shakespeare’in sonelerinin çevirisi, eski Mısır, Ortadoğu ve Eskimo şiirleri, seçilmiş makalelerinden bir araya gelen kitaplar, Faulkner’dan Türkçeye yaptığı çeviriler, Amerikan şairleriyle alakalı kitaplar, Mevlana ve Yunus Emre ile ilgiliki kitaplar sayılabilir.

Talât Sait Halman Eserleri (Bazıları)

Sessiz Soru
Uzak Ağıt
Canevi,
Birler
Can Kulağı
İkiler,
Dört Gök Dört Gönül
Tuyuğlar
A Last Lullaby
Shadows of Love / Les ombres de l’amour.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.