Suzan Samancı Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
155
Suzan Samancı Kimdir? Biyografi Sayfası

Suzan Samancı Kimdir? Biyografi, bölümünde Suzan Samancı Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Suzan Samancı Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Suzan Samancı Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Suzan Samancı

Suzan Samancı, 1961 senesinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. 1978 senesinde Diyarbakır Lisesi’nden mezun olan Suzan Samancı edebiyata şiir yazarak giriş yaptı. İlk şiirleri 1985-1987 senelerı içinde Sanat Olayı dergisi’nde yayımlandı. İlk öykülerini “Eriyip Gidiyor Gece” isimli kitapta bir araya getirdi.

“Reçine Kokuyordu Helin” (Can Yayınları, 1993), “Kıraç Dağlar Kar Tuttu” (Can Yayınları, 1996 ve İletişim Yayınları, 2002) ve “Suskunun Gölgesinde” (İletişim Yayınları, 2001) isimli hikâye kitapları yayımlandı.

“Korkunun Irmağında” adlı romanı 2004 senesinde Metis yayınlarınca, “Halepçe’den Gelen Sevgili” adlı romanı Sel yayınlarınca 2009 yıllında yayımlandı. “Reçine Kokuyordu Helin” adlı eseri aynı isimle Almanca olarak İsviçre’de, Flamanca olarak Belçika’da, İsveç’te, İspanya ve İtalya’da yayımlandı. 

Ayrıca, “Ölüm Kenti” (Bajare Mirine)adlı kitabı Avesta Yayınevi aracılığıyla Kürtçe’ye çevrilerek yayımlandı. “Kıraç Dağlar Kar Tuttu” adlı eseri ise 1997 senesinde Orhan Kemal Öykü Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı. Demokrasi, Gündem, Özgür Politika, Taraf gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Öyküleri yabancı dillerde bir çok antolojilerde yer aldı.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.