Suna Pekuysal Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
145
Suna Pekuysal Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Suna Pekuysal Kimdir? Biyografisi, bölümünde Suna Pekuysal Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Suna Pekuysal Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Suna Pekuysal Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Suna Pekuysal

Suna Pekuysal (Suna Belener), 24 Ekim 1933 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Bölümü’nde öğrenim görürken, 1949 senesinde İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman’ın Artist Aranıyor adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıktı. 3 yıl sonra dram bölümüne geçti. 1964 senesinde gazeteci Ergun Köknar ile evlendi. 1973 senesinde oğulları Sait Ali Köknar dünyaya geldi.

54 yıl Şehir Tiyatroları’nda görev yapan sanatçı, 24 Ekim 1998 tarihinde Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu.


Sanat yaşamı boyunca 250’den fazla tiyatro oyununda rol alan Suna Pekuysal, 100’e yakın sinema filminde de rol aldı. Son senelerındaki en ses getiren rolü ATV’de Özkan Uğur ile başrolü paylaşımı yaptığı Yeter Anne adlı komedi dizi oldu.

Suna Pekuysal, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1984 senesinde sahnelenen, Ekrem Reşit Rey’in 1933 senesinde kaleme aldığı, Cemal Reşit Rey’in bestelerini yaptığı ve Haldun Dormen’in sahneye koyduğu Lüküs Hayat adlı müzikalde Zihni Göktay ile 14 yıl aralıksız olarak oynadı. Büyük bir başarı kazanan ve yediden yetmişe her yaştan seyirciye nostalji yaşatan Lüküs Hayat’ın sonrasında emekli olan sanatçı, Şehir Tiyatroları’nda Joseph Kesselring’in yazdığı ve Çetin İpekkaya’nın yönettiği Ahududu adlı oyunda konuk sanatçı olarak rol aldı. Suna Pekuysal, 53 yılda 250 oyunda, 100 filmde rol aldı.

Adı, her zaman Türk tiyatrosunun en iyileri içinde anıldı. Sanatçı, dizi filmlerde de rol aldı. Bunların içinde Genç Indiana Jones dizisinin bir filmi de vardı ve konusu Türkiye’de geçen “İstanbul: Eylül 1918” isimli bu filmde bir falcıyı canlandırdı.

Suna Pekuysal’a göre “Sanatçının emeklisi olmaz”. O, ölene kadar tiyatro yapmak istiyor ve ısrarla vurguluyordu: “Sahnede ölmek istiyorum!”

Suna Pekuysal, 17 Temmuz 2008 günü evinde düşerek kalça kemiğini kırdı. İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alınarak, ameliyat edildi, sonrasında yoğun bakıma alındı. Burada solunum cihazına bağlanan Suna Pekuysal, 22 Temmuz 2008 günü hayata gözlerini kapadı. Yapılan müdahalelerle tekrar yaşama döndürülmesine karşın; 10:30 sularında tekrar kalbi duran Pekuysal, yaşamını yitirdi.

Suna Pekuysal için İstanbul Şehir Tiyatrosu Reşat Nuri Güntekin Sahnesi’nde bir merasim düzenlendi. Törende İstanbul Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya ve Suna Pekuysal’ın oğlu Sait Ali Köknar konuşma yaptı.Törenin sonrasında Ataköy 5. Kısım Camii’nde öğle vakti kılınan namazın sonrasında Merkezefendi Mezarlığı’na toprağa verildi.

Suna Pekuysal Ödülleri

1980 Avni Dilligil Ödülü – Tırpan
1980 Ulvi Uraz Ödülü – Tırpan)
1986 Sanat Kurumu Ödülü – Lüküs Hayat
1987 İsmail Dümbüllü Ödülü – Lüküs Hayat
1998 Afife Jale Tiyatro Ödülleri – Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü
2000 Belkıs Dilligil Onur Ödülü
2001 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü
2003 Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.