Suna Kan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
132
Suna Kan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Suna Kan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Suna Kan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Suna Kan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Suna Kan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Suna Kan

Suna Kan, 1936 senesinde Adana’da dünyaya gözlerini açtı. Babası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Viyola sanatçısı Nuri Kan’dır. Beş yaşında iken babasından keman öğrenmeye başladı; ardından aile dostları Hulusi Karsel’den keman dersleri aldı.

Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazandı ve bu okulda Avusturyalı eğitimci Walter Gerhardt ile başladığı temel keman öğrenimini İzzet Nezih Albayrak ve Gilbert Back ile sürdürdü.
Suna Kan, İlk resitalini 18 Nisan 1946 senesinde Ankara Devlet Konservatuarı’nın konser salonunda verdi. Mozart’ın 5. Keman Konçertosunu seslendirdiği bu resital sebebiyle “Harika Çocuk” olarak anıldı ve eğitim hayatına Avrupa’da devam etmesi gerekliliği gündeme geldi. 1948’de isme-özel olarak çıkarılan “İdil Biret ve Suna Kan’ın yabancı memleketlere müzik tahsiline gönderilmesine dair kanun” (Harika Çocuk Yasası) ile yurtdışında öğrenim görmek için devlet bursu alma olanağı dünyaya geldi. Yasanın çıkmasından bir süre sonra ailesiyle birlikte önce Roma’ya gitti; birlikte çalışacağı eğitimcinin yaşamını yitirdiğini öğrenince Paris Konservatuarı’na gönderildi. Paris’te Gabriel Bouillon ile çalışan Suna Kan, 1952 senesinde konservatuarı birincilikle bitirdi.

Kemancı, okulu bitirdikten sonra da Gabriel Bouillon ile repertuvar çalışmalarına sürdü ve ülkeler arası yarışmalara katıldı. Cenevre Yarışması birincilik madalyasını (1954), Viotti Yarışması birincilik ödülünü (1955) , Münih Yarışması İkincilik ödülünü (1956), Long-Thibaud Yarışması Paris Kenti ödülünü (1957) kazandı.

1957’de yurda döndü ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solist sanatçılığına atandı. 1960 senesinde müzisyen ve müzik eleştirmeni Faruk Güvenç ile evlendi. Bu evlilik Faruk Güvenç’in 1982’de ölümüne kadar sürdü.

1960 senesinde Türkiye’nin ilk konser piyanisti Ferhunde Erkin’le kurduğu keman-piyano ikilisi ile yurdun birden fazla yerinde oda müziği konserleri ve resitaller verdi. İkili yurt dışında da çeşitli merkezlerde resitaller verdi. Daha sonra Almanya’da öğrenimini tamamlamış Gülay Uğurata ile bir ikili oluşturdu. Tam 29 yıl birlikte çaldılar.

Suna Kan, 1970’li senelerın başında orkestra şefi Gürer Aykal ve eşi Faruk Güvenç ile Ankara Oda Orkestrası’nın kuruluşunda yer aldı. Orkestra, yurt dışında yüzün üzerinde konser verdi; çeşitli plaklar yaptı. Sanatçı, 1977-1986 içinde Ankara Oda başkemancı ve solist sanatçı olarak yer aldı.

Geniş bir repertuarı olan ünlü kemancı, Türk bestecilerini keman için ürettikleri repertuarın ileri gelen sanatçılarından biri olma özelliğini taşır. Necil Kazım Akses’in Keman Konçertosu’nun ilk çalınışını gerçekleştirdi; sürekli olarak yorumladığı Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosu’nun en iyi yorumcularından biri oldu; Ahmet Adnan Saygun’un Keman Konçertosu’nu icra etti. Türk sanatına katkı ve hizmetlerinden ötürü 1971’de Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.

1988 senesinde diplomat Halit Güvener ile evlendi ve sefire olarak Macaristan’da bulundu.

Sanatçı, 1996 senesinde Sevda – Cenap And Müzik Vakfı Onur Altın Madalyası ile ödüllendirildi. 1997 senesinde Müşerref Hekimoğlu’nun yazdığı “Suna Kan: Öz Şarkısını Duyuran Keman” adlı kitap Sevda – Cenap And Müzik Vakfı aracılığıyla yayınlandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.