Sümeyye Boyacı kimdir, Sümeyye Boyacı kaç yaşında?

06.11.2021
247
Sümeyye Boyacı kimdir, Sümeyye Boyacı kaç yaşında?

Sümeyye Boyacı kimdir, biyografi bölümünde Sümeyye Boyacı biyografi sayfası ile karşınızdayız. Sümeyye Boyacı kaç yaşında?, Sümeyye Boyacı memleketi neresi, Sümeyye Boyacı facebook, Sümeyye Boyacı nereli, Sümeyye Boyacı instagram, Sümeyye Boyacı ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Sümeyye Boyacı kimdir? başlığımızın detayları..

Sümeyye Boyacı Kimdir – Sümeyye Boyacı Biyografi

Sümeyye Boyacı, Bu yıl Türkiye’den rol model olarak seçildi. Önyargılar sebebiyle kendi potansiyelinin farkında olmayan kız çocuklarının hayali duvarlarını ortadan kaldırmak için çeşitli ülkelerde başarılı kadınları rol model olarak seçen Barbie, 2020 yılı için Türkiye’den rol model olarak 17 yaşındaki milli yüzücü Sümeyye Boyacı’yı seçti.

 Sümeyye Boyacı, akvaryumdaki balıkları dikkatli bir biçimde izledikçe kolsuz yüzdüklerini keşfetti ve yüzmeye başlamaya karar verdi. Sümeyye Boyacı, 2016 Yaz Paralimpik Oyunları’nda yarışan Boyacı, 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya elde etmiştir. Sümeyye Boyacı, S5 engelli sınıfında; serbest, sırtüstü ve kelebekleme dallarında yarışmaktadır.

“Kollarım yok ama kimsenin görmediği kanatlarım var” diyen milli yüzücü Sümeyye Boyacı, 2003 tarihinde, annesi Semra Boyacı ile babası İsmail Boyacı’nın ilk çocuğu olarak Eskişehir’de dünyaya geldi. Doğumundan bu yana iki kolu olmayan Boyacı, bunun yanı sıra kalça çıkıklığına sahip bir biçimde dünyaya gelmişti.

İlkokul eğitimini özel bir okula aldı ve yine aynı okulda ayaklarıyla yazı yazmayı öğrendi. 4.5 yaşında ayağıyla resim yapmaya başladı ve bir çok başarıya imza attı. Alexander Pushkin’in Altın Balık adlı ünlü kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı. Yaptığı resim dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Rusya ziyareti sırasında sunuldu. 2009 ise sulu boya eserleri Moskova’da sergilendi. 2014 senesinde yaptığı ebru sanatıyla bir sergiye katıldı. En son Brezilya’da tertip edilen Açık Yüzme Dünya Şampiyonası (Open Water Swimming World Championships)’nda dünya şampiyonu olarak hepimizin göğsünü kabarttı.

26-28 Nisan’da Brezilya’nın Sao Paulo kentinde gerçekleşen şampiyonada sırt üstü yarışlarda 45,92’lik derecesiyle dünya şampiyonu olan Sümeyye, 50 metre kelebek stilinde de 3. olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

İrlanda’nın başkenti Dublin’de tertip edilen Paralimpik Avrupa Şampiyonasında’ki başarısıyla büyük bir gurur yaşattı. Kadınlar S5 kategorisi 50 metre sırtüstü finalinde yarışan Sümeyye Boyacı, 45.21’lik derecesiyle birinci olarak turnuvada Türkiye adına altın madalya kazanan ilk isim oldu.

Ağustos 2018’de, Dublin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda, 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazandı.

 2019 senesinde İngiltere’nin başkenti Londra’da tertip edilen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda finalde mücadele etmiş ve Dünya ikincisi olarak, gümüş madalyanın sahibi olmuştur.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.