Sümeyye Boyacı kimdir?, nereli, kaç yaşında?

17.01.2022
567
Sümeyye Boyacı kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Sümeyye Boyacı kimdir?, biyografi sitemizde Sümeyye Boyacı kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Sümeyye Boyacı kimdir? kaç yaşında?, Sümeyye Boyacı kimdir? memleketi neresi, Sümeyye Boyacı kimdir? evi nerede, Sümeyye Boyacı kimdir? nereli, Sümeyye Boyacı kimdir? instagram, Sümeyye Boyacı kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Sümeyye Boyacı kimdir? Biyografi

Gerçek adı: Sümeyye Boyacı
Doğum tarihi: 5 Şubat 2003
Doğum yeri: Eskişehir
Boy: 1.58 cm
Kilo: 49 kg
Burcu: Kova
Eğitim: Üniversite
İlişkisi: Bekar
Meslek: Ressam, Milli Yüzücü
İnstagram hesabı için tıklayın

Sümeyye Boyacı nereli? Kaç yaşında?

Sümeyye Boyacı annesi ve babası, ailesi, eğitim yaşamı, aldığı madalyalar? Sümeyye Boyacı’nın yaşamı biyografi detayları. Boyu, kilosu ve burcu? Evli mi? Sevgilisi var mı? Sümeyye Boyacı yaşamı ve başarıları, hayat hikayesi ile kim kimdir bölümümüzde sizlerle birlikte olacak.

Sümeyye Boyacı yaşamı ve biyografisi

Sümeyye Boyacı, Türk yüzücü ve bunun yanı sıra ressamdır.  S5 engelli sınıfında; serbest, sırtüstü ve kelebekleme branşlarında mücadele etmektedir. Sümeyye Boyacı Barbie aracılığıyla 2020 senesinde rol model olarak seçilmesi ile de gündeme gelmiştir.

Sümeyye Boyacı 5 Şubat 2003 senesinde annesi Semra Boyacı ve babası İsmail Boyacı’nın ilk evladı olarak Eskişehir’de dünyaya gözlerini açtı. Doğuştan 2 kolu bulunmayan Sümeyye Boyacı çıkık bir kalça ile dünyaya gözünü açtı. Sümeyye Boyacı “Kollarım yok ama kimsenin görmediği kanatlarım var” şeklinde kendisini özetlemiştir. Eğitimine özel bir okulda başlayarak ayakları ile kalem tutmayı ve yazı yazmasını öğrendi. Henüz 4 yaşındayken ayakları ile resim çizmeye başladı. Sümeyye Boyacı  “Alexander Pushkin’in” “Altın Balık” isimli kitabının Türkçe çevirisi için bir resim çalışması yaptı. Hatta yaptığı resim dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Rusya ziyareti esnasında sunulmuştur. Başarıları bununla da sınırlı olmayan Sümeyye Boyacı’nın 2009 senesinde sulu boya eserleri Moskova’da sergilendi. 2014 senesinde muazzam ebru sanatıyla bünlü bir sergiye katıldı. Ayrıca Brezilya’da yapılan “Açık Yüzme Dünya Şampiyonası” (Open Water Swimming World Championships)’nda dünya şampiyonu oldu.

Sümeyye Boyacı’nın hayat hikayesi, akvaryumdaki balıkları izlediğinde kolsuz yüzdüklerini keşfetmesi ile başladı. Bu keşif onu yüzücü yapmaya zorladı.  Sümeyye Boyacı, 2016 senesinde “Yaz Paralimpik Oyunları’nda” ve 2018 senesinde “Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya almaya hak elde etmiştir. Sümeyye Boyacı, S5 engelli sınıfında; serbest, sırtüstü ve kelebekleme dallarında savaşan örnek isimler içindedır. Sümeyye Boyacı, Bu yıl Türkiye’den rol model olarak seçildi. Önyargılar sebebiyle kendi potansiyelinin farkında olmayan kız çocuklarının hayali duvarlarını ortadan kaldırmak için çeşitli ülkelerde başarılı kadınları rol model olarak seçen Barbie, 2020 yılı için Türkiye’den rol model olarak 17 yaşındaki milli yüzücü Sümeyye Boyacı’yı seçti.

26-28 Nisan’da Brezilya’nın Sao Paulo kentinde tertip edilen şampiyonada sırt üstü yarışlarda 45,92’lik derecesiyle dünya şampiyonu oldu. Ayrıca 50 metre kelebek stilinde de 3. olarak bronz madalyanın sahibi oldu.İrlanda’nın başkenti Dublin’de dyapılan “Paralimpik Avrupa Şampiyonasında” yarıştı. Kadınlar S5 kategorisi 50 metre sırtüstü finalinde yarışan Sümeyye Boyacı, 45.21’lik derecesiyle birinci oldu. 2018 senesinde, Dublin’de tertip edilen “Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda” 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazandı.2019 senesinde İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen “Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda” finalde kaldı ve dünya ikincisi oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.