Süleyman Soylu Kimdir? Biyografi Sayfası

25.10.2021
176
Süleyman Soylu Kimdir? Biyografi Sayfası

Süleyman Soylu Kimdir? Biyografi, bölümünde Süleyman Soylu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Süleyman Soylu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Süleyman Soylu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Süleyman Soylu Kimdir Biyografi

Süleyman Soylu, 21 Kasım 1969’da İstanbul’da dünyaya geldi. Esasen Trabzolu olan Soylu, İlköğretim’i İstanbul Gaziosmanpaşa’da Liseyi ise Plevne Lisesinde okudu.

İstanbul Üniversitesi’nde İşletme okurken, okul dostları ile birlikte ticaret yaşamına atılan Süleyman Soylu, ardından İMKB’de aracı kurumlarda çalıştı.

Siyasete 1987 senesinde Doğru Yol Parti’sinin gençlik örgütünde başlayan Soylu, 1995 senesinde Parti’nin Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı olarak Türkiye’nin en genç ilçe başkanı oldu.

1999 senesinde DYP’den Belediye Başkanlığına aday oldu fakat kazanamadı. Daha sonra parti’nin İstanbul İl Başkanlığına getirildi. 2002 seçimlerinde de İstanbul’dan milletvekili aday oldu.

2007 genel seçimlerinde önce DYP ve ANAP birleşme çalışmaları sonunda Demokrat Parti kuruldu. Mehmet Ağar’ın genel başkanlığında girilen seçimlerde baraj’ın geçilememesinden dolayı Mehmet Ağar istifa etmesiyle yapılan müthiş kongrede Demokrat Parti genel başkanlığına seçildi.

2009 seçimlerinde hedef olarak önceden alınan oy oranın üstüne çıkmayı amacında olan Soylu, seçimlerden sonra yeterli oy oranı oluşmadığı için sözünde duramadığını söyleyerek genel başkanlık’tan çekildi. Parti’nin başına Hüsamettin Cindoruk seçildi.

12 Eylül 2010 referandumu zamanında Demokrasi Buluşmaları adı altında seminerler düzenleyerek ülkeyi dolaşan Süleyman Soylu, referandum’da neden evet denmesi gerektiği ile alakalı konuşmalar yaptı. Lakin bu durum onun partisinden ihraç edilmesine yol açtı.

2012 senesinde Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla AKP’ye davet edilen Süleyman Soylu partide çeşitli görevlerde yer aldıktan sonra 7 Haziran 2015 tarihinde Trabzon’dan milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. 1 Kasım 2015 tarihinde tekrar yapılan seçimlerde yeniden Trabzon Milletvekili olarak seçilen Süleyman Soylu, Başbakan Ahmet Davutoğlu aracılığıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirildi. Ahmet Davutoğlu’nun istifasından sonra gelen Binali Yıldırım’ın başbakanlığından da görevine sürdü.

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişim sonra sonran 31 Ağustos’ta istifa eden Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanlığına getirilerek FETO/PDY ve PKK ile karşılaşmada büyük roller üstlendi. Halk aracılığıyla da bi hayli beğeni alan Süleyman Soylu görevini başarıyla yürütmektedir.

10 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını sebebiyle ilan edilen 2 günlük sokağa çıkma yasağına 2 saat önce duyuran Süleyman Soylu, açıklama sonrası fırınlar ve marketlerde bir araya gelen kalabalıklar sonrasında bir çok eleştiri ve hakarete maruz kaldı. Sonraki gün bir açıklama yaparak yaşananların sorumluğunu üzerine alarak istifa ettiğini açıkladı. Lakin 12 Nisan 2020 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla istifası kabul edilmedi ve İletişim Başkanlığından yapılan bilgilendirmede Süleyman Soylu’nun şimdiye kadar yaptığı terörle mücadele, uyuşturucuyla mücadele, deprem zamanında yaptıkları gibi bir çok iyi şeyden bahsedilerek istifasının kabul edilmediği bilgisi verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.