Süleyman Şenel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
136
Süleyman Şenel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Süleyman Şenel Kimdir? Biyografisi, bölümünde Süleyman Şenel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Süleyman Şenel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Süleyman Şenel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Süleyman Şenel

Süleyman Şenel, 1964 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Bir süre İstanbul Belediye Konservatuarı’na sürdü (1981). (İTÜ) Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra (1986), İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Mûsikî Ana Sanat Dalı Türk Halk Musikisi alanında “Yüksek Lisans [1988]” ve sonrasında; “Sanatta Yeterlik (1992)” eğitimini bitirdi.

Süleyman Şenel, Çok sayıda milli ve milletlerarası kongre, sempozyum, panel ve seminere bildirilerle katıldı, konferanslar verdi. Çeşitli dergi, belleten, yıllık, gazete ve ansiklopedilerde yazıları yayımlandı. Bir süre de İstanbul Radyosu’nda açıklamalı programlar hazırladı.

Trakya ve Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ve bunun bunun yanında Azerbaycan ve Kazakistan’da saha incelemeleri yaptı 1000’den fazla ezgi ve bunun bunun yanında; folklorik ve etnografik materyaller derledi. Derlediği ezgilerden 400 kadarını notaya alarak, bir kısmını yayımladı.

Yayımlanan son kitabı ‘İstanbul Çevresi Alan Araştırmaları’, 1940’lı senelerda Ankara Devlet Konservaturarı adına Anadolu’nun her yerinde Türk halk müziği eserlerinin derlemelerini yapan Muzaffer Sarısözen, Halil Bedii Yönetken ve teknisyen Rıza Yetişen’den bir araya gelen ekip aracılığıyla İstanbul ve etrafında yapılıp Ankara Devlet Konservatuarı Folklor Arşivi’ne aktarılan, bugünkü Ankara Devlet Konservatuarı arşivinden elde edilen ses kayıtlarının, derleme fişlerinin yoğun bir çalışmayla incelenmesi, düzenlenmesi, ve notaya alınmasıyla elde edilmiş, bunun bunun yanında Türk halk kültürü ile ilgili çok önemli, kıymetli ve eşsiz materyaller içeren; bugün bakımsızlık ve ilgisizlikten harap durumda olan ve ile ilgili hiç araştırma yapılmamış Ankara Devlet Konservatuarı Folklor Arşivi’ni referans alan ilk çalışma olup Türk halk müziği ile alakalı araştırıcılara yol gösterebilecek çok önemli bir çalışmadır.

Süleyman Şenel, halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda anlaşmali öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.