Şükrü Kızılot Biyografisi

Şükrü Kızılot Biyografisi

18 Mart 2019 0 Yazar: Biyografi

Şükrü Kızılot kimdir? Şükrü Kızılot biyografisi, Şükrü Kızılot sevgilisi veya eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Şükrü Kızılot memleketi, Şükrü Kızılot kaç yaşında, Göz ve saç rengi nedir ve diğer tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Şükrü Kızılot hakkında ki tüm bilgileri açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza sunmaktadır. Şükrü Kızılot biyografisinde eksiklik veya hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.

Şükrü Kızılot doğum tarihi: ??.??.1958
Şükrü Kızılot burcu:
Şükrü Kızılot mesleği: Akademisyen
Akademisyen, Vergi uzmanı

Şükrü Kızılot, 1958 yılında Çorum’da doğmuştur. Öğrencilik hayatı çok zor geçti. Ortaokulda simit sattı, lisede inşaatlarda çalıştı.

ODTÜ İşletme’yi kazandı ama parasız ve işsiz olduğu için kaydını yaptırıp başlayamadı. Bir Milletvekilinden yardım istedi olmadı. Aradan zaman geçti Maliye Bakanlığı’nın açtığı memur sınavına girdi ve Kırıkkale Vergi Dairesi’nde işe başladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne de kaydını yaptırdı. Devam mecburiyeti yoktu ama sınavlara gitmesi gerekiyordu. Kırıkkale Vergi Dairesi’nden sonra tayini Ankara’ya çıktı. Bu arada üçüncü sınıfa geçmişti.

Maliye Bakanlığı’nda Vergi Dairesinde memur olarak 8 yıl çalıştı.

O zaman Gelir Vergisi Kanunu’nda vergiyle ilgili on satırlık çok önemli bir madde vardı. Bu konuyla ilgili 6 sayfalık açıklayıcı bir not çıkardı. Bu notları mali müşavir ve muhasebecilerin ilgisini çekti. bunun üzerine vergi konusunda kitap yazmaya karar verdi. İlk kitabı da ‘‘Vergi Uygulamasında Ortalama Kár Hadleri’’ adıyla bu on satırlık kanun maddesinin açıklaması oldu zaten. O zaman 21 yaşında idi henüz.

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun olunca, önce Adana İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Fakültesi’nde asistan olarak görev yaptı. Akademik kariyerine de; master, doktora, doçentlik ve profesörlük olarak devam etti.

Ekonomik Bülten’de 1989 yılından itibaren 6 yıl vergi konusunda yazdı. 1995 yılından itibaren de Sabah Gazetesi’nin yöneticisi Zafer Mutlu’nun teklifi ile gazetede vergi konusunda köşe yazısı yazmaya başladı ve 8 yıl devam etti.

“Vergi Hukukunda Servet Beyanı”, “Vergi Uyuşmazlıklarının İdari Aşamada Çözümlenmesi”, “Türk Vergi Hukukunda Sahte ve Kapsamı İtibariyle Yanıltıcı Belge Düzenlenmesi ve Kullanılması” ve “Türk Vergi Hukukunda Örtülü Kazanç ve Örtülü Sermaye” konularında; master, doktora, doçentlik ve profesörlük tez çalışmaları vardır.

Gazi Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünde Öğretim Üyeliği yapmakta ve aynı üniversitede Maliye ve Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevi de vardır. Ayrıca part-time olarak, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde ve Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak da görev yapmaktadır.

Şükrü Kızılot, 1988-1992 yılları arasında PETKİM Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Adnan Kahveci’nin Maliye Bakanı olduğu dönemde onun danışmanlığını yürüttü.

1999 yılında Nokta Dergisi’nin ‘‘Doruktakiler’’ Özel Bilim Ödülünü alarak ‘‘Yılın Bilimadamı’’ seçildi.

Şükrü Kızılot, Avukat Zuhal Kızılot ile evlidir. Şükran Kızılot adında bir kızı vardır.

Sabah Gazetesi’nde, 8 yıl süre ile haftada 6 gün, Eylül 2002’den bu yana da Hürriyet Gazetesi’nde, haftada 5 gün ve aylık Yaklaşım Dergisi’nde güncel mali ve ekonomik konularla ilgili düzenli olarak yazıları yayınlanmaktadır.

13 Ekim 2014 tarihinde akşam saatlerinde Ankara’da beyin kanaması geçiren Şükrü Kızılot Güven Hastanesi’nde yoğun bakıma alındı.

Şükrü Kızılot’un vergi ve muhasebe konularıyla ilgili olarak şimdiye sohbet hattı kadar 58 cilt kitabı, 8 adet mizah kitabı, 4000 civarında da makalesi yayımlanmış olup, en çok ilgi gören kitapları şunlardır:
Kitapları:
– İnşaat Muhasebesi Vergilendirilmesi ve Hukuku (16. Baskı)
– Şirketler Muhasebesi Vergilendirilmesi ve Hukuku (5 Cilt, 7. Baskı)
– Servet Beyanı ve Uygulaması (3. Baskı)
– Vergi Uygulamasında Ortalama Kar Hadleri (4. Baskı)
– Vergi Güvenlik Önlemleri (2. Baskı)
– Gelir Vergisi Kanunu ve Uygulaması (6 Cilt)
– Kurumlar Vergisi Kanunu ve Uygulaması (5 Cilt)
– Vergi Usul Kanunu ve Uygulaması (8 Cilt)
– Vergi Uyuşmazlıklarıyla İlgili Danıştay Kararları ve Özelgeler (8 Cilt)
– Memleketimden Vergi Manzaraları (2 Cilt)
– Vergi Hukukunda Örtülü Kazanç ve Örtülü Sermaye
– Gayrimenkul Rehberi (9. Baskı) (Ekrem Sarısu, Sezgin Özcan, Av.Zuhal Kızılot ile birlikte)
– Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları (20. Baskı)
– AB Yolunda Mali Dünyamız (Doç.Dr. Cem Kılıç ve Okan Müderrisoğlu ile birlikte)
– Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi (Prof.Dr. Metin Taş ile birlikte) (4. Baskı)
– Kaçakçılık Suçları ve Naylon Fatura İhtilafları (4. Baskı)
– Katma Değer Vergisi Kanunu ve Uygulaması (6. Baskı)
– Kiraz Kedi’nin KDV’si (7. Baskı)
– Askerliğini Yapmayan Kadın (6. Baskı)
– Patlıcanın Dalkavuğu (6. Baskı)
– Palyaçonun Gözyaşları (8. Baskı)
– Deve mi Kuş mu (6.Baskı)
– Kaynana Vergisi (11.Baskı)
– Çengelli İğne (11. Baskı)
– Melek mi Kaz mı? (8. Baskı)
Şükrü Kızılot

evden eve nakliyat evden eve nakliyat istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat nakliyat firmaları nakliye evden eve nakliyat Artvin araç kiralama