Şükriye Tutkun Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
251
Şükriye Tutkun Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Şükriye Tutkun Kimdir? Biyografisi, bölümünde Şükriye Tutkun Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Şükriye Tutkun Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Şükriye Tutkun Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Şükriye Tutkun

Şükriye Tutkun, 19 Eylül 1965 senesinde Kocaeli’de dünyaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Şan bölümünde okuyan Tutkun, Ahder Destan, Şebnem Başar, Atifet Usmanbaş, Madam Köpe, Zehra Belevi ile şan çalıştı.


Afşar Timuçin’den estetik ve felsefe, Filiz Ali’den Opera Tarihi, Cenan Akın’dan armoni, İlteriş Sun’dan solfej, Yekta Kara’dan sahne dersleri aldı. Etnomüzikolog Tugay Başar ile çocuk yuvalarında müzik öğretmenliği ile alakalı çalışmalar yaptı.

Konservatuarda okuduğu senelerda değişik zamanlarda TRT Gençlik Korosu, İstanbul Operası Gençlik Korosu, St. Antoine Kilisesi Korosu’nda soprano olarak görev aldı. Öğrenimine sürdüği süre boyunca çocuk yuvalarında müzik öğretmenliği yaparak, çocuk koroları çalıştırarak, iş yaşamına da sürdürmektedu.

Aryaları söylerken duygulanamıyordu. Şan hocasıyla türkü çalışmaya başladığında bu eksikliğin ne olduğunu hissetti. Albüm yapmak gündeme geldiğinde de hiç düşünmeden “Ben türkü söyleyeceğim” dedi. Birçoğunu yakında zamandan tanıyıp bağlandığınız türküleri, Ferhat Livaneli’nin çağdaş müzik yaklaşımıyla hem yeniden anımsatmayı hem de küçücük de olsa bir zenginlik katabilmeyi amaçladı.

Muammer Ketencoğlu, Zülfü Livaneli, Fahir Atakoğlu, Atilla Özdemiroğlu, Ali Osman Erbaşı gibi sanatçılarla çalıştı. Televizyon programları sundu, Pilastip Show’da Tansu Çiller kişiliğini seslendirdi. Birçok çizgi ve dizi filmde, reklam filmlerinde seslendirme yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Sultan Gelin Müzikali’nde başrol oynayan Tutkun, böylelikle senelerdır hayalini kurduğu “Türkü Müzikali” düşüncesini hayata geçirdi.

Diskogafi

1996: Sevin Gayrı
1998: Çiğdem Der Ki
2002: Kumru
2004: Gücüm Yetene Kadar
2006: Salıncak
2010: Ay Karanlık

Web Sitesi: sukriyetutkun.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.