Şükran Güngör Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
222
Şükran Güngör Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Şükran Güngör Kimdir? Biyografisi, bölümünde Şükran Güngör Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Şükran Güngör Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Şükran Güngör Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Şükran Güngör

Şükran Güngör, 21 Kasım 1926 senesinde Aydın’nın Çine beldesinde dünyaya geldi. 1951 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ayrılıp, Muhsin Ertuğrul’un kurduğu ”Küçük Sahne”de tiyatro yaşamına başladı.

İlk olarak, Fareler ve İnsanlar piyesinde sahneye çıkan Şükran Güngör, Karakolda, Onikinci Gece, Babayiğit, Hamlet, Örümcek, Her Yerde Bulut, Bir Ümit İçin ve Godot’yu Beklerken adlı oyunlarda önemli rolleri başarıyla canlandırdı.


1956 yılı başlarında Küçük Sahne’den ayrılarak Devlet Tiyatrosu’na giren Şükran Güngör, ardından katıldığı Kent Oyuncuları’nda, Raşomon, Aptal Kız, Aşk Efsanesi,Nalınlar, Derya Gülü, Miras, Mary Mary, Üç Kuruşluk Opera, Pembe Kadın, Vanya Dayı, Çöl Faresi, Bedel, Kim Kimi Kiminle, Ver Elini Broadway,Batak Göl, Buzlar Çözülmeden, Arzu Tramvayı, Harold ve Maude, Lütfen Kızımla Evlenir Misiniz?, Küçük Mutluluklar, Umut Şarkıları, Maria Callas, Martı, Nükte ve Çözüm adlı oyunlarda rol aldı.

Şükran Güngör, Kim Korkar Hain Kurttan? ve Küçük Devlet oyunlarında yönetmenlik yaptı.

Fatma Bacı (1972), Kızım Ayşe (1974), Dul Bir Kadın (1985), Nihavend Mucize (1997), Güle Güle (2000), Herkes Kendi Evinde (2000), Büyük Adam Küçük Aşk (2001) adlı sinema filmlerinde oynayan Şükran Güngör, Aşk-ı Memnu (1975), Yarın Artık Bugündür (1987), Uğurlugil Ailesi adlı televizyon dizilerinde de önemli roller üstlendi.

Şükran Güngör, 2001 senesinde ”Büyük Adam Küçük Aşk” adlı filmde ki Rıfat Bey rolü ile; Sadri Alışık, Ankara Film Festivali ve Siyad Türk Sineması Ödülleri kapsamı içinde ”En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerine layık görüldü.

Şükran Güngör, 15 Eylül 2002 tarihinde pankreas kanserinden dolayı 75 yaşında vefat etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.