Suavi Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
316
Suavi Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Suavi Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Suavi Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Suavi Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Suavi Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Suavi Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türk müziğinde siması ve farklı ses tonuyla akıllarda kalan Suavi, bir çok birinin ilgisini çekmekte, ile ilgili merak uyandırmaktadır. Suavi kimdir, Suavi nerelidir gibi sorular akıllara gelmektedir. Öncelikle Suavi şarkı yazarı ve yorumcusudur. Tam ismi Mehmet Suavi Saygan’dır. Kırıkkale doğumludur. Dolayısıyla Kırıkkaleli şarkıcılarımızdan birsidir. Suavi kaç yaşındadır diye merak edenler için, Suavi, 26 Ağustos 1950 tarihinde dünyaya gelmiştir. Memur bir baba ve ev hanımı bir annenin dört çocuğundan biri olma özelliğini taşır. Çocukluğu Kırıkkale’de geçmiş, Annesi Fatma Nimet Saygın İzmirli olduğu için uzun yıllar İzmir’de yaşamıştır.


Suavi Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Suavi müzik yaşamına daha Kırıkkale’deyken başlamıştır. Orada kurduğu Meçhuller Grubu onun kariyerinin ilk basamağı olmuştur. 1966 senesinde Grup 7,64 adlı bir gurup daha kurmuştur. 1968-1972 senelerı içinde üniversite eğitimini ODTÜ Mimarlık bölümünde tamamlamış ve öğrencilik yaşamı boyunca müzikle ilgilenmeyi sürdürmüştür. Ankara’daki gece kulüplerinde müzik yapmış, farklı gruplar ve müzisyenlerle çalışmalar yürütmüştür. Üniversiteden mezun olduktan sonra Suavi, uzun yıllar orkestralarda solistlik yapmış, bateri ve gitar çalmıştır.

Suavi, askerliğini 1980 senesinde Kütahya’da tamamlamış, askerlikten sonra müzik yaşamına yine devam etmiştir. 14 Eylül 1991 tarihinde Birinci İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışmasında Yılar Sonra adlı şarkısını seslendiren Suavi, yarışmada ikinci olarak başarı göstermiştir. 1994 senesinde ise TRT’nin Altın Anten adlı müzik müsabakasında Yalıçapkını adlı eseriyle birinciliği elde etmiştir.  Ardından Kazakistan Almaata’da 24 ülkenin katıldığı Asya’nın Sesi adlı yarışmada Türkiye’yi temsil etmiştir. Bu yarışmada Suavi, geçen 5 yılda kimseye verilmeyen ve birincilikten de üstün olan Grand Prix ödülüne layık görülmüştür.


Suavi’nin Ödülleri ve Albümleri

1997 yılına sıra geldiğinde Suavi Sekizinci Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışmasına De Lan adlı şarkısıyla katılmıştır. Bu yarışmada profesyonel bölümde en iyi besteci ve en iyi profesyonel yorumcu ödülünü almıştır.

Suavi’yi Türk müzik dünyasında öne çıkaran etkenlerden birisi de bir taraftan kendi söz ve müziklerini yaparken diğer taraftan ülkemizin tanınmış şairlerinin şiirlerini bestelere dönüştürmesi olmuştur. Bunlar içinde özellikle Nazım Hikmet, Rıfat Ilgaz, Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi isimler ilk dikkat çekenlerdir.

Suavi’nin albüm çalışmalarından ilki Deli Gönül adını taşır. 1992 senesinde piyasaya çıkan bu albüm ilk olmasına rağmen geniş kitleler aracılığıyla alakayla karşılanmış ve 1995 senesinde Yıllar Sonra, diğer adıyla Aydın Mısın adlı albüm onu takip etmiştir. Hemen sonrasında 1996 senesinde Yalıçapkını albümü dinleyiciyle buluşmuştur. Bir süre aradan sonra 2001 senesinde Tükenme adlı albümü ve 2002 senesinde Çığlık Çığlığa albümü peş peşe gelmiştir. Bunları 2011 senesinde Gül’le Diken Arasında takip etmiştir.

Suavi aktif müzik yaşamını sürdürirken bunun yanı sıra Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM)’nin yönetim kurulu başkan yardımcılığını ve Müzik Yorumcuları M. Birliği (MÜYORBİR)’in yönetim kurulu kullanıcı hesabıni de senelerca sürdürmüştür. Bütün bunların yanında bir aktivist olarak ön planda gözüküyor. Emekten, estetikten ve barıştan yana tavır alarak, senelerdır insan hakları savunuculuğunu yürütmektedir.


Suavi’nin Aile Hayatı

Suavi, müzik kariyeri ve aktivist kimliği yanında su sporları dalında profesyonel olarak ilgilenmektedir. Hem dağcılık hem de dalgıçlık yapmaktadır. Muğla Bodrum beldesine bağlı Yakaköy’de yaşamaktadır. İlk evliğini Mevhibe hanımla yapmış, ardından boşanmıştır. Bu evlilikten Suavi’nin Andaç adlı bir oğlu mevcuttur. 1986 senesinde Mahmure Güler hanımla evlenmiş ve 4 Haziran 1999 tarihinde boşanmıştır. Bu evliliğinden çocuğu yoktur. 1999 senesinde Gönül Yılman hanımla evlenmiş ve bu evlilikten 2012 doğumlu Suada adında bir çocuğu mevcuttur.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.