Stephen Hawking Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
167
Stephen Hawking Kimdir? Biyografi Sayfası

Stephen Hawking Kimdir? Biyografi, bölümünde Stephen Hawking Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Stephen Hawking Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Stephen Hawking Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Stephen Hawking Kimdir

Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 senesinde Oxford’ta dünyaya geldi. 8 yaşındayken, Kuzey Londra’dan 20 mil uzaktaki St Albans’a gitti. 11 yaşında St Albans okuluna kayıt oldu.

Buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu Oxford Üniversitesi kolejine sürdü. Babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği seviyordu. Lakin okulun matematik bölümü mevcut değildi. Bundan dolayı onun yerine fizik öğrenimi görmeye başladı.

3 yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi. Hawking ardından kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak üzere Cambridge’e gitti.

O vakitler Oxford’da evren bilimi üzerine çalışma yoktu. Cambridge’de danışman olarak Fred Hoyle’u istemesine karşın Dennis Sciama atanmıştı. Doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, ardından Gonville and Caius College’de profesör asistanı oldu.


1973’de Gökbilim Enstitüsünden ayrıldıktan sonra Hawking Uygulamalı matematik ve Kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979’dan sonra matematik bölümünde Lucasian matematik profesörü oldu. Bu profesörlük 1663 senesinde üniversite parlamento üyesi olan Henry Lucas aracılığıyla kurulmuştu.

İlk olarak Isaac Barrow sonra 1669’da Isaac Newton’a verilmişti. Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Roger Penrose ile birlikte Einstein’ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Big Bang ile başlayıp kara deliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucuda karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Diğer bir sonuç da evrenin bir sonu ve sınırı olmadığıydı. Bu da evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çerçevesinde yaşandıği manasına geliyordu.

Stephen Hawking 1960’ların başında 21 yaşındayken nasıl tedavi edileceği olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakayı ele verdi. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; fakat beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti.

Ünlü bilim adamı, 1985 senesinden bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı aracılığıyla insanlarla iletişim kurabiliyor. Şu anda Hawking, bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında etrafından ve ailesinden büyük destek almaktadır. Konuşmak istediği anda, elindeki elekronik aleti sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına, dakikada hemen hemen 10 kelimeyi sıralayabilmektedir. Bu sessiz konuşan dehanın, özel bilgisayarının hafızasında hemen hemen 2600 kelime bulunmaktadır. Böylelikle herhangi bir kelimeyi söylemek istediğinde ekrana yazabilmektedir. Sağlıklı bireylerin konuşmalarında kullandığı kelime sayısı da 2500 civarındadır. Dolayısıyla Hawking, duygularını ifade etmede kelime sıkıntısı çekmemektedir.

Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle alakalı iddialarıyla, bugün yaşayan bilim adamları içinde dünya çapında en fazla tanınan isimdir. Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle alakalı çılgın teorik detaylarını popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı yarayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar da sattı. Hawking, hastalığıyla gizemli bir kişilik oluşturmaktadır. Son kitabı “Ceviz Kabuğundaki Evren”de, dünyanın büyük bir felaket ile yüz yüze kalabileceğini altını çizerek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmişti. Bir fenomen durumuna gelen ve milyonlarca satan “Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere” kitabı, Hawking’e asıl şöhreti getirmişti. İlk kitabının yayımlanmasından bu yana gerçekleşen önemli buluşların ardındaki sırrı açığa çıkaran “Ceviz Kabuğundaki Evren”, “Zamanın Kısa Tarihi”nin bir devamı sayılabilir. Yeni kitabıyla yazar, bizleri çoğu kez gerçeklerin kurmacadan daha enteresan olduğu teorik fiziğin en üst noktalarına çıkarıyor ve evrenin temel ilkelerine dair anlaşılır yorumlarda yer alıyor. Görelilik kuramından zaman yolculuğuna, süper kütle çekiminden süper simetriye, kuantum teorisinden M-Kuramı’na ve bütünsel beyin algılanımına kadar evrenin bilinen en kışkırtıcı sırlarına kapı aralayan kitap, Einstein’in “Genel Görelelik Kuramı” ile Richard Feynman’ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayabilecek eksiksiz ve tek bir teori daha da ilerletmeye çalışıyor. Okur, kitabı bir bilimsel eser olarak algılayabileceği gibi, rahatlıkla bir bilim–kurgu romanı gibi de değerlendirebilir.

Stephan Hawking’in “karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmetme becerisi” buna imkân tanımaktadır. 2012’de “Büyük Tasarım” adlı kitabını da çıkartmıştır. Kitaplarında genelde bir Yaradan’ın varlığını inkar eden Hawking, Her Şeyin Teorisi (Birleştirilmiş Alan Kuramı)’ne ulaşıldığı zaman, evren’ın yaratım sürecinde, ‘Tanrı’ kavramına ihtiyaç olmadığını da net bir dille ifader.

Stephen Hawking, Albert Einstein’dan bu yana dünyaya gözlerini açan en göz alıcı teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir. 12 onur derecesi almıştır. 1982’de CBE ile ödüllendirilmiş, bundan başka bir çok madalya ve ödül almıştır. Royal Society’nin ve National Academy of Sciences (Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi) üyesidir.

Stephen Hawking yazdığı çocuk kitaplarıyla birlikte çocukları etkileyip onları evren bilime yanaştırmıştır. Yazdığı kitaplar çocukların hayal dünyasını da genişletmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.