Stefan Bergman Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
165
Stefan Bergman Kimdir? Biyografi Sayfası

Stefan Bergman Kimdir? Biyografi, bölümünde Stefan Bergman Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Stefan Bergman Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Stefan Bergman Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Stefan Bergman

Stefan Bergman, 5 Mayıs 1895 senesinde Polonya’da dünyaya geldi. Katkıda olduğu alanların başlıcaları karmaşık analiz ve diferansiyel denklemlerdir.

1921’de Berlin Üniversitesi’nde hocası Richard von Mises’in danışmanlığı altında Fourier Analizi üzerine yazdığı teziyle doktorasını almıştır. 1922′de bulduğu çekirdek özelliği ve tanımladığı uzay ismine atfedilerek Bergman uzayı ve Bergman çekirdeği adını almıştır.

Yahudi olmasından dolayı gördüğü baskıyla Berlin Üniversitesi’ndeki görevini 1933’te bırakıp 1939 yılına kadar Rusya’nın değişik yerlerinde çalışmıştır. Kısa bir süreliğine Paris’e geçmiş ve 1939′da yaşamının sonuna kadar kalacağı ABD’ye göçmüştür.

Stefan Bergman’ın karısının vasiyeti üzerine Bergman’ın çalışmalarının anısına AMS aracılığıyla Stefan Bergman Ödülü verilmektedir. Ödül AMS’nin tespit ettiği bir komite aracılığıyla aşağıdaki çalışmalar gözetilerek verilmektedir.

Çekirdek özelliği teorisi ve gerçel ve karmaşık analizdeki uygulamalarına; yahut Bergman operatörünü kullanan eliptik tip kısmi diferansiyel denklemlerdeki fonksiyon teorisi metodları.

Stefan Bergman, 6 Haziran 1977 tarihinde öldü
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.