Soner Yalçın Kimdir

30.09.2021
184
Soner Yalçın Kimdir

Soner Yalçın Kimdir?, biyografi bölümünde Soner Yalçın Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Soner Yalçın Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Soner Yalçın Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Soner Yalcin Kimdir

Son zamanlarda adından çok fazla söz ettirerek belirli bir popülarite kazanmış, farklı alanlarda çeşitli yazılara sahip olan Soner Yalçın kimdir? İsminin çeşitli internet sitelerinde, haber sitelerinde, gazetelerde ve kitaplarda geçmesiyle kendisini merak eden ve bu hususta bilgi sahibi olmak isteyen bir çok kişi bulunmaktadır. Soner Yalçın kaç yaşındadır? Şeklinde sorularla da çeşitli aramalar başlayabilmektedir. Soner Yalçın 1 Ocak 1966 senesinde dünyaya gelmiştir.

Peki, Soner Yalçın nerelidir? Soner Yalçın anne tarafı Tercan, baba tarafı Horasanlı olsa da Çorumludur, Çorum’da dünyaya gelmiştir. Gazeteci ve yazar kimliğiyle tanınan Soner Yalçın, ülkeyi de ilgilendiren çeşitli konularda yazılar yazmaktadır. Kendisi Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur.

Soner Yalçın Kariyeri

Soner Yalçın gazetecilik yaşamına 1987 senesinde dergide yazı yazarak başlamıştır. ‘’2000’e Doğru’’ dergisine çeşitli yazılar yazarak etkili olan kariyer yaşamı, bunun sonrasında değişik mekanlare doğru şekillenmiştir. 2000’e Doğru dergisine yazı yazdığı senelerda Ankara bürosunda muhabirlik yapan Soner Yalçın, 1990 senesinde Ankara’da İstihbarat Şefliği unvanına getirilmiştir. Kariyer basamaklarını bir bir tırmanan Yalçın, 1993 ve 1994 senelerı içinde Aydınlık gazetesinde meslek yaşamına başlamıştır. Çalıştığı bu gazetede haber araştırma müdürlüğü mevkine kadar git gide artan Soner Yalçın, 1995 senesinde Aydınlık gazetesinden kendi isteğiyle ayrılmıştır.

Soner Yalçın’ın popülaritesini kazanmasına neden olan unsurlardan birisi olan televizyonculuk kariyeri ise 1996 senesinde başlamıştır. Televizyonculuk yaşamına Show TV’de başlayan ve Ankara’da bu işe giren Yalçın, yine 1996 yılı içinde Star TV’ye geçişini yapmıştır. Star TV’ye geçtikten sonra Soner Yalçın Star TV’nin haber müdürlüğü mevkiine getirilmiştir. Bu seneler içinde CNN Türk kanalında şimdilerde de adından çok fazla söz ettiren Cüneyt Özdemir ile 5N1K isimli bir televizyon programı hazırlamıştır. Gazetecilik kariyerinden televizyonculuğa geçiş yapmışken Soner Yalçın bunun yanı sıra kitaplar da çıkarmaya başlamıştır. Yine dönemin popüler dizisi Kurtlar Vadisi ismine sahip olan dizinin ilk iki senesinde konsept danışmanlığı yapmıştır. Politik konulara değinen Soner Yalçın, bu doğrultuda yine CNN Türk kanalında Oradaydım isimli bir politik belgesel hazırlamıştır.

Soner Yalçın bu seneler içinde kitap yazmayı sürdürmüştür. 4 Şubat 2007 tarihinden başlayarak Hürriyet gazetesine geçiş yapan Yalçın, gazetede Pazar günleri ‘’Not Defteri’’ ismiyle adlandırılan köşede çeşitli yazılar yazmaya başlamıştır. Lakin kendisinin işine Mart 2012 tarihinde Hürriyet Gazetesi aracılığıyla son verilmiştir.

Soner Yalçın, 14 Şubat 2011 tarihinde ‘’Oda TV davası’’ olarak adlandırılan dava kapsamı içinde tutuklanmıştır. Tutuklandığı tarihten hemen hemen 2 yıl sonra 27 Aralık 2012’de tahliye olmuştur. Soner Yalçın’ın gazetecilik kariyeri, Sözcü gazetesinde yazdığı yazılarla güncel olarak da sürdürmektedir. Aynı zamanda kendisi Oda TV internet sitesi üzerinden de yazılarını sürdürmektedir.

Soner Yalçın Özel Hayatı ve Eserleri

Soner Yalçın Avukat Feza Kutanoğlu ile 10 yıl süren bir evlilik yaşamıştır. Bu evlilikten 2000 senesinde Aren Soner adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. Aydınlık Gazetesi’nde yazdığı senelerdan beri kitaplar yazan Soner Yalçın’ın bir çok eseri bulunmaktadır. 1994 senesinde ilk kitabını Binbaşı Ersever’in İtirafları ismiyle çıkaran Soner Yalçın, bu senelerdan sonra da çeşitli kitaplar çıkarmaya devam etmiştir. Erbakan’la alakalı ilk kitabını 1994 senesinde ‘’Millî Nizam’dan Fazilet’e: Hangi Erbakan?’’ ismiyle yayınlamıştır. Bunun sonrasında gerek politik gerek siyasi çeşitli hususlarda kitaplar çıkaran Yalçın 2012 tarihinde Necmettin Erbakan’la alakalı ikinci kitabı olan ‘’Erbakan: Eziyet Edilerek Yalnızlığa Yükseltilen İnatçı Bir Siyasal Liderin Portresi’’ kitabını çıkarmıştır. Bu kitabı çıkardığı tarihte Oda TV davası kapsamı içinde Silivri Cezaevi’nde yatmakta olan Soner Yalçın, kitapta Erbakan’ın yaşamını aydınlatmak üzere yazdığını belirtmiştir. Saklı Seçilmişler (2017) ve Kara Kutu: Yüzleşme Vakti (2019) kitapları son çıkardığı kitaplardır ve sosyal platformda da hayli bahsi geçen kitaplar olmuştur.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.