Somer Sivrioğlu Kimdir

30.09.2021
732
Somer Sivrioğlu Kimdir

Somer Sivrioğlu Kimdir?, biyografi bölümünde Somer Sivrioğlu Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Somer Sivrioğlu Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Somer Sivrioğlu Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Somer Sivrioğlu Kimdir?

Somer Sivrioğlu Kimdir?

25 Mayıs 1971 senesinde İstanbul’un Kadıköy beldesinde dünyaya gelmiştir. Mutfağa aileden aşina olan Somer Şef, acemiliğini annesinin restoran ve bar işletmeciliği yaptığı zamanda atmıştır. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden mezun olduktan sonra, 25 yaşına geldiğinde, kariyerini taçlandırmak maksadıyla yüksek lisans yapmak için Avustralya’ya gitti. Avustralya’dayken restoran zincirlerinde yöneticilik görevlerinde bulundu, 2008 senesinde Sydney’de kuzeniyle birlikte restoran açtı.

Elbette Türk mutfağı ve mezelerine menüsüne yer verdiği restoranına yine Türk ezgileri taşıyan “Efendy” ismini verdi. Böylelikle Türk kültürünü yurt dışında temsil etti. Avustralya’dayken de kabiliyetiyle dikkat çeken usta şef, Türk mutfağını tanıtma amaçlı MasterChef Avustralya programına misafir jüri olarak katıldı.

2015 senesinde Türk mutfağının bilinirliği ve yaygınlığını arttırmak maksadıyla Avustralyalı yazar David Dale ile bir kitap yazdı. (Anatolia: Adventures in Turkish Cooking) Yazarlığın bunun yanında köşe yazarlığı yapan usta şefin Lezzet Yolculuğu isimli bir radyo programı sunuculuğu deneyimi de bulunmaktadır.

2016 senesinde Avustralya’da Anason adını verdiği ikinci restoranını açtı.

1 erkek 1 kız çocuk babası olan Somer Şef’in eşi Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde öğretim kullanıcı hesabı yapan Aslı Sencer’dir. İşlerinin finans yönetiminde eşiyle birlikte görev yapmaktadırlar.

2018 tarihi itibari ile jüri kullanıcı hesabıni yaptığı MasterChef Türkiye programında seyirci karşısına çıkmaktadır.

Gerek ülkeler arası gerekse Türkiye’de bir çok başarıya imza atan usta şef, başarılarını aldığı ödüllerle taçlandırmıştır. 2010 senesinde İç Batı’nın En İyi Türk Restoranı Ödülü, aynı yıl ve takip eden yıl RCSNSW Mükemmellik Ödülü, 2012 senesinde İç Batı’nın En İyi Restoranı ve 2013 senesinde da Yerel İşletme Ödülü’nü almıştır.

Somer Şef’in Aldığı Ödüller

2013 Yerel İşletme Ödülü
İç Batı’nın En İyi Restoranı 2012 En İyi Lezzet Ödülü
2010 ve 2011 RCNSW Mükemmellik Ödülü
2010 İç Batı’nın En kaliteli Türk Restoranı Ödülü


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.