Şirin Payzın kimdir?, nereli, kaç yaşında?

16.01.2022
149
Şirin Payzın kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Şirin Payzın kimdir?, biyografi sitemizde Şirin Payzın kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Şirin Payzın kimdir? kaç yaşında?, Şirin Payzın kimdir? memleketi neresi, Şirin Payzın kimdir? evi nerede, Şirin Payzın kimdir? nereli, Şirin Payzın kimdir? instagram, Şirin Payzın kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Şirin Payzın kimdir? Biyografi

Gerçek adı: Şirin Payzın
Doğum tarihi: 1 Ocak 1968
Doğum yeri: İstanbul
Boy: 1.76 cm
Kilo: 65 kg
Burcu: Oğlak
Eğitim: Üniversite
İlişkisi: Boşanmış (Ali Ahmet Acet)
Meslek: Haber spikeri, Gazeteci
İnstagram hesabı için tıklayın

Şirin Payzın nereli? Kaç yaşında?

Şirin Payzın kimdir aslen nerelidir? Boyu, kilosu burcu, kaç yaşında? Evli mi, kiminle evlendi, eşi kimdir, çocukları var mı? Şirin Payzın Ermeni mi? Şirin Payzın nerede çalışıyor, CNN’den kovuldu mu, hangi kanalla anlaşmaya vardı ve hangi kanalda program yapıyor? Kim kimdir bölümümüzde Şirin Payzın yaşamı ve biyografi detayları sizlerle birlikte olacak.

Şirin Payzın yaşamı ve biyografisi

Şirin Payzın Türk televizyon programı sunucusu, haber spikeri, gazeteci ve muhabirdir. Türkiye’de ulusal kanallarda yaptığı programlarla tanınmaktadır. 

Şirin Payzın eşi

Şirin Payzın 1 Ocak 1968 senesinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Babası Makedon ve annesi Kırım göçmenidir. Şirin Payzın’ın babası Nizam Payzın dönemin önemli gazetecilerindendir. Eğitim yaşamına İstanbul’da başlayan Şirin Payzın, bir dönem Ankara’da yaşadı. Lise saatleri civarında tiyatro sanatına ilgi duydu. Liseden mezun olduktan sonra üniversite eğitim hayatına Fransa’da sürdü. 1987 senesinde babası Nizam Payzın’ı kaybetti. Aynı yıl Türkiye’ye geri döndü ve İstanbul Üniversitesi Filoloji Bölümü’nde eğitim görmeye başladı. Lakin kısa bir süre sonra okulu bıraktı ve Ankara Bilkent Üniversitesi Sanat Tarihi ve İşletme bölümünden mezun oldu. Ardından üniversite eğitimi için bu kez New York Üniversitesi’e gitti.

Şirin Payzın New York Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra “Birleşmiş Milletler’de Daimi Temsilci” olarak vazifeye başladı. O vakitlerda televizyoncu kimliği ile tanınan Ufuk Güldemir‘in vesilesi ile Show TV‘de görev almaya başladı. Böylelikle televizyon dünyasına adım attı. 1994 senesinde Cumhurbaşkanlığı muhabirliği yaptı. Aynı yıl ATV televizyonunda haber merkezinde görev yapmaya başladı ve bir çok ülkeler arası röportaja imza attı. Bu röportajlar içinde en önemlisi ise 1997 senesinde Libya Lideri “Muammer Kaddafi” ile yaptığı özel röportaj oldu.  Şirin Payzın bu özel röportaj ile “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti” ”Yılın Röportajı” ödülüne layık görüldü. Şirin Payzın; Donald Trump, Hillary Clinton, Mesut Barzani, Celal Talabani ve daha birden fazla siyasi önderle bir aya gelmiş önemli gazetecilerdendir.

Şirin Payzın 1999 senesinde kıdemli diplomasi muhabiri olarak CNN TÜRK‘te görev almaya başladı.  CNN TÜRK ekranlarında “Dünyada Bugün” ve “Yeni Gün Hafta Sonu” programlarını hazırlayıp sundu.

Şirin Payzın özel yaşamında 1999 senesinin Türkiye Belgrad Büyükelçisi Ali Ahmet Acet ile nikah masasına oturdu. Lakin ardından bu evlilik bitti ve boşandı.

2001 senesinde “Dünyada Bugün” programını hazırladı ve sundu. Irak izlenimlerini için ise  “Perspektif” adlı programı hazırladı. Namus cinayetlerini konu edindiği “Hepsi Birer Güldünya” belgeseliyle 2004 senesinde Metin Göktepe Yılın Görüntülü Haber Ödülü’ne layık görüldü.

2003 Irak Savaşı senelerında TRT’de yayına girmesi üzere İran‘a giderek burada özel röportajlar hazırladı. Ardından Pakistan‘da askeri darbe, AB Helsinki Zirvesi, İsrail‘de ikinci intifada, İran‘da seçimler, Bağdat‘ta yaşanan krizler, 11 Eylül sonrası New York‘ta yapılan  Dünya Ekonomik Forumu ve daha birden fazla başlıkta haberi CNN TÜRK için aktardı. 2005 senesinde 2 yıl boyunca CNN Türk Ana Haber bültenin sundu. 2007 senesinde “Oradan Bakınca Öyle mi Görünüyor?” adlı kitabı kaleme aldı.

2008 senesinde “Ne oluyor? tartışma programını 10 yıl boyunca CNN Türk ekranlarına taşıdı. Şirin Payzın bir dönem Ankara’da diplomasi muhabiri olarak Türk dış politikası kapsamı içinde haber ve röportajlar hazırladı.

Yurtdışında Fransız televizyonu TV 5 ekranlarında “Kiosque” isimli programda yorumcu olarak yer aldı. Şirin Payzın Levent Gültekin ile birlikte 2020 senesinde “Online Zoom” programını hazırladı. Ayrıca Halk TV ekranlarında “Sözüm Var“ programını sundu.

İngilizce ve Fransızca bilen Şirin Payzın Şubat 2020 tarihi saygınlığı ile Haber Global’e transfer oldu.

Şirin Payzın kitapları

  • 2007 Oradan Bakınca Öyle mi Görünüyor?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.