Sıla Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
460
Sıla Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Sıla Kimdir? Biyografisi, bölümünde Sıla Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Sıla Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sıla Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sıla

Sıla (Sıla Gençoğlu), 17 Haziran 1980 senesinde Denizli’de dünyaya geldi. İlkokulu Denizli’de okuyan Sıla, ortaokul ve lise öğrenimi için İzmir’e anneannesinin yanına yerleşti. İlk sahne çalışmalarına İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde başladı ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan derslerine başladı.

İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses eğitimi uzerine çalıştı.


Sıla, 1998 senesinde yüksek öğrenimi için İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir sene okudu, ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’ne geçiş yaptı. Bu zamanda, Afyon Caz Festivali’nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil’den bir araya gelen caz orkestrasında solist olarak görev aldı. Nükhet Ruacan’la ses eğitimi üzerine çalıştı ve yine okul zamanında, ardındanları albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen Efe Bahadır’la da tanıştı. Kısa bir sürenin sonrasında Kenan Doğulu ile tanışarak onun yedi sene vokalistliğini yaptı. Ayrıca Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı kelimeleri Ferhat Göçer (Vur kadehi Ustam) Kenan Doğulu (Boğaziçi) Emel Müftüoğlu (Ağla Ağla) gibi bir çok ünlü sanatçının albümlerinde yer aldı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve “Sıla” dizisinin şarkısı olan ortak besteleri “Sıla/Töre” aracılığıyla tanıştı.Sıla, 2007 senesinde kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkardı. Ozan Doğulu, albümün prodüktörü olarak yer aldı. Hareketli çıkış şarkısı “…Dan Sonra”nın kelimeleri Sıla Gençoğlu imzası taşırken, müziği ve düzenlemesi Ozan Doğulu’ya aittir. Albümün stüdyo aşamasında da desteğini eksik etmeyen Kenan Doğulu da vokali ve dikkat çekici rap düetiyle şarkıyla eşlik etti. Albümde bir tanesi Gözde Kansu’yla, bir tanesi de Sezen Aksu’yla ortak olmakla birlikte tüm şarkı kelimeleri Sıla’ya aittir. Kendine özgü kelimelerinin bunun yanında albümde 5 tane bestesi de bulunmaktadır. Bunların dışındaSezen Aksu, Ozan Doğulu, Yalın ve Efe Bahadır albümün diğer şarkılarında söz ve müzikleriyle bulunmaktadırlar. Düzenlemelerde ise başta Ozan Doğulu olmak üzere, Murat Yeter, Mustafa Ceceli, Efe Bahadır ve Nedim Ruacan gibi müzisyenler bulunmaktadır. Murat Yeter, Aykut Gürel, Erdem Sökmen, Hüsnü Şenlendirici, İsmail Soyberk, Mustafa Ceceli, Göksun Çavdar, Yaşar Akpençe, Fatih Ahıskalı, Can Şengün, Birkan Şener, Cengiz Ercümer, Alp Ersönmez ve Gündem Yaylı Grubu gibi müzisyenleri de albümde Sıla’ya eşlik eden diğer isimlerdir.

Çıkış parçası “…Dan Sonra” ile Türkiye’de kısa bir sürede 1 numaraya ulaşmış ve 12 hafta 1 numarada kalmıştır. Avrupa Radyo Listeleri’ne ise 88 numaradan giriş yaparak 12 hafta ilk 100 de kalabilmeyi başarmıştır. En yüksek 79 numara olmuştur. 2008 yazında ise bu şarkıyı ünlü Yunan şarkıcı Tamta Yunanca sözlerle tekrar yorumlamış ve tekli olarak piyasaya sürmüştür. 2008 senesinin Mart ayında ise 2. teklisi olan “Kenar Süsü”ne klip çekmiştir. Akustik parçaların en iyi emsallarinden birisi olan “Kenar Süsü”ne çekilen video klipte yönetmen Murad Küçük ile çalıştı. Görüntü yönetmenliğini Tolga Kutlar’ın üstüne aldığı 16 mm. film formatında çekilen video klip için çeşitli grafik animasyonlar kullanıldı.

İlk albümünden yalnızca iki video klip yayınlayan şarkıcı, bu albümden sonra Ciclon grubu ile birlikte olarak kaydettikleri “Shaker” albümünden “Yaz Geliyor Heyoo” isimli parçayı yeni teklisi olarak belirlemiş ve bu şarkıya 2008’in yaz aylarında bir video klip hazırlamıştır. Şarkı Türkiye Listesi’nde 34 numaraya yükselmiştir.

İkinci albümünü 2009 senesinde piyasaya süren sanatçı, bu albümün ilk teklisi olarak “Sevişmeden Uyumayalım”ı seçmiş ve bu şarkı 3 hafta boyunca 1 numara olmayı başarmış, Avrupa listesinde ise 82 numaraya yükselmiş ve bu listede 5 hafta boyunca yer almıştır. İkinci tekli olarak “İnşallah”ı seçen Sıla, bu şarkısıyla da Türk listelerinde 2 numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır. “Yara Bende” isimli üçüncü teklisine Kemal Doğulu yönetmenliğinde bir video hazırlayan sanatçı, bu şarkısıyla da 4 numaraya yükselmiştir. Albümün dördüncü video klibi ise, konser fotoğraflarınden bir araya gelen videosuyla “Bana Biraz Renk Ver” olmuştur ve 2010’un Mart ayında gösterime girmiş ve bu şarkı, bir önceki şarkıdan daha başarılı olmuş ve Türkiye Listesi’nde 3 numaraya yükselmiştir.

2010’un Haziran’ında piyasaya sürülen Ozan Doğulu’nun ilk albümü “130 Bpm”de “Alain Delon” isimli şarkısıyla bulunan şarkıcı, Ozan Doğulu ile birlikte bir video klip çekmiş ve Haziran ayında bu klip gösterime girmiştir. Şarkı, 15 Temmuz tarihli listede 1 numaraya yükselirken, Avrupa Radyo Listesi’nde de kendine yer bulmuş ve bu listede en yüksek olarak 67 numaraya yükselmiştir.

Albümleri

2007 Sıla Sony Müzik
2009 İmza
2010 Konuşmadığımız Şeyler Var
2012 Joker
2012 Vaveyla
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.