Sezgin Tanrıkulu Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

15.09.2021
486
Sezgin Tanrıkulu Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Sezgin Tanrıkulu Kimdir?, biyografi bölümümüzde Sezgin Tanrıkulu Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Sezgin Tanrıkulu Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Sezgin Tanrıkulu Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(0) (1)
Ad Soyad Sezgin Tanrıkulu
Meslek Siyasetçi
Yaşı 58 (1963-05-27)
Boyu
Burcu İkizler
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Doktora
Eşi Remziye Tanrıkulu
Sevgilisi
Doğum Yeri Diyarbakır

Sezgin Tanrıkulu Kimdir? Biyografi

Sezgin Tanrıkulu, 27 Mayıs 1963 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamış ve mezuniyetinin sonrasında eğitim hayatına devam etme kararı almıştır.  

Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku alanı ile yüksek lisansını yapan Tanrıkulu, akademik kariyerine Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını yaparak devam etmiştir.  

Serbest avukatlık yaparak 1985 senesinde çalışma yaşamına başlayan Tanrıkulu, 1986 senesinden 2002 yılına kadar da ‘Diyarbakır Barosu Genel Sekreterliği’ ve ‘Başkan Yardımcılığı’ görevini üstlenmiştir. Ayrıca 1997 senesinde ‘Robert Kennedy İnsan Hakları’ ödülünü almıştır.

İnsan Hakları Derneği’nin Diyarbakır’daki Şubesi’nin kurulmasına 1988 senesinde yardım eden avukat, 2002 senesinden 2008 yılına kadar da ‘Diyarbakır Barosu Başkanlığı’ görevinde yer almıştır.  

Siyasete 2010 senesinde ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ ile atılan Sezgin Tanrıkulu, bir süre ‘Genel Başkan Yardımcılığı’ görevini üstlenmiş ve 25 Ocak 2016 tarihi itibariyle de bu görevinden ayrılmıştır.  

Remziye Tanrıkulu ile evlenen insan hakları avukatının bu evlilikten bir de çocukları dünyaya gelmiştir.  

PKK’lı teröristlerin cenazelerini kaçırmamak için çaba sarf etmesi ile tanınan Sezgin Tanrıkulu, terör örgütüne yönelik iyimser ve savunan nitelikte kelimeleri ile de bilinmektedir.  

15 Aralık 2020 Salı 16:54
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.