Sezen Cumhur Önal Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
355
Sezen Cumhur Önal Kimdir? Biyografi Sayfası

Sezen Cumhur Önal Kimdir? Biyografi, bölümünde Sezen Cumhur Önal Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Sezen Cumhur Önal Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sezen Cumhur Önal Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sezen Cumhur Önal

Sezen Cumhur Önal, 29 Ekim 1938 senesinde Antalya’da dünyaya geldi. Babası hukuk ve mülkiye mezunu kaymakam Fahretin Önal resim yapıyor, kanun çalıyor, şiir ve roman yazıyordu. Hatta babasının annesi için yazdığı bazı şiirler şarkı haline gelmiştir, örneğin kaymakam Fahrettin Bey’in ”Sevildiğini Sanma” adlı şiiri Arif Sami Toker aracılığıyla da bestelenmişti. Türk sinemasının ünlü senaristi Safa Önal, Sezen Cumhur Önal’ın ağabeyidir.

Sezen Cumhur Önal, 1958 senesinde daha 20 yaşındayken gazeteciliğe başladı ve Tercüman Gazetesi’nin Beyoğlu muhabirliğini yapmaya başladı. 1960’da İstanbul İl Radyosu’nda ‘Plaklar Arasında’ adında bir programla radyo yayıncılığı yaşamı başlamıştı, 22 yaşındaydı ve cumartesi geceleri yayına giren programın hem yapımcılığını hem de sunuculuğunu yapıyordu. Bir diğer radyo programının adı ise “Latin Dünyası” idi. 1985’ten bu yana TRT için tanınmış bir program olan “Müzik Yelpazesi”ni hazırlayıp sundu. Bu programın formatı onun “nostalji” kelimesi ile özdeşleşmesini sağlamıştı, çünkü sürekli olarak olarak geçmişin bi hayli beğeni alan şarkılarını sunmakta ısrar ediyordu.

Türkçe’yi güzel kullandığı için kendisine “Türk Dil Kurumu Onur Ödülü” verilmiştir. Türk Pop müziğine yaptığı hizmetlerden dolayı da devlet sanatçılığı ünvanı ile onurlandırılmıştı. Ayrıca Fransa ve İtalya hükümetleri aracılığıyla ‘Sanat Şövalyesi Madalyası’ ile ödüllendirilmiştir. Sezen Cumhur Önal, Türk-Fransız dostluğuna yaptığı katkılardan dolayı Fransa aracılığıyla, bu ülkenin sanat ve edebiyat bölgesindeki en yüksek ödülü olan “L’Ordre Des Arts Et Des Lettres” (sanat ve edebiyat şövalyesi nişanı) “Chevalier” ünvanı ile ödüllendirilmişti. Bundan başka İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve Başbakan Romano Prodi aracılığıyla Türk ve İtalyan uluslarının geleneksel dostluğunun simgesi olarak kendisine “Ordine della Stella della Solidarieta” nişanı ve “Cavalier” ünvanı verildi.


Johnny Hallyday’in Ne Joues Pas Ce Jeu La ve Anneau d’Or adlı iki şarkısına Türkçe sözler yazmıştı ve Hallyday bu şarkıları “Yeşil Gözleri İçin” ve “Altın Yüzük” adları ile Türkçe olarak plağa okumuştu. Az bulunan bir koleksiyon malzemesi olarak aşırı talep gören her iki şarkının da olduğu bu 45’lik plak Fransa’da bir açık arttırma’da 15.000 Euro’ya satılmıştır.
Birlikte Çalıştığı Şarkıcılar

İtalyan Şarkıcılar:
Peppino di Capri, Mina, Tony Cuchiara, Peppino Gagliardi, Elsa Quatra, Mario Zelinotti ve Luigi Tenco

Fransız Şarkıcılar: Johnny Hallyday, Patricia Carli

Türk Şarkıcılar: Tanju Okan, Berkant, Özdemir Erdoğan, Selçuk Ural, Ertan Anapa, Kamuran Akkor, Ayten Alpman, Füsun Önal, Rana Selçuk Alagöz, Mehmet Taneri, Yavuz Özışık, Nilüfer ve Mavi Çocuklar.Müziklerini Yaptığı Filmler

1974 Çılgınlar
1966 Affedilmeyen
1966 İntikam Uğruna
1965 Krallar Kralı
1965 Tehlikeli Adam
1965 Beleş Osman
1964 Kızgın Delikanlı
1964 Meyhaneci/Can Düşmanı

Oyuncu


2002 tarihinde Çocuklar Duymasın adlı televizyon dizisinin bir bölümünde konuk oyuncu olarak rol almıştır.

Sezen Cumhur Önal’ın Sacha Distel’in Chanson Orientale adlı şarkısının “Kime Derler Sana Derler” adı ile bir aranjmanını yapmıştı. Bu şarkı Yeşilçam sinemasında da kullanıldı. Şarkıyı hem ”Babamız Evleniyor” adlı filmde, gazino sahnesinde dans eden Ajda Pekkan dile getiriyordu, hem de aynı şarkıyı, Türker İnanoğlu’nun yönettiği Filiz Akın ile Ayhan Işık’ın oynadığı “Kolejli Kızın Aşkı” filminde, Çolpan İlhan söylemişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.