Sezai Temelli Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
281
Sezai Temelli Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Sezai Temelli Kimdir?, biyografi bölümümüzde Sezai Temelli Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Sezai Temelli Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Sezai Temelli Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad Sezai Temelli
Meslek Siyasetçi
Yaşı 58 (1963-07-15)
Boyu
Burcu Yengeç
Göz Rengi Mavi
Eğitim Doktora
Eşi Ayşegül Temelli
Sevgilisi
Doğum Yeri İstanbul

Sezai Temelli Kimdir? Biyografi

Sezai Temelli, 15 Temmuz 1963 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Neriman, babasının adı Mustafa’dır. Yüksek öğretim eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde tamamlamıştır.  

Eğitimine devam etme kararı aldıktan sonra aynı okulda doktorasını tamamlamış ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Akademik kariyerini öğretim üyesi olarak ilerleten Temelli, Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) ve Eğitim Sen üyesi olarak çeşitli sendikal mücadeleler içinde de yer almıştır.  

12 Eylül 2010 senesinde yapılan Anayasa değişikliği referandumunda ‘Yetmez ama Evet’ diyenler içinde bulunan Sezai Temelli, uzun bir dönem Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nde (ÖDP) siyaset yapmış ve 2009 senesinde da Ufuk Aras ile birlikte partiden ayrılma kararı almıştır.  

Okulda öğretim üyesi olarak görev aldığı zamanda, 2016 senesinde müthiş hâl zamanında 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile de üniversiteden ihraç edilmiştir.

Siyasi yaşamına Halkların Demokratik Partisi’nde devam eden Temelli, 2013 senesinde HDP’nin kurucuları içinde da yer almıştır ve partinin ‘Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’ görevini üstlenmiştir.  

7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’den İstanbul Milletvekili olarak 25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Parlamentosu içinde bulunan siyasetçi, 1 Kasım 2015 tarihinde de İstanbul 2. Bölge 3. Sıra Milletvekili adayı olmuş fakat seçilememiştir.  

Temelli, HDP’nin 3. Olağan Kongresi’nde adaylığını koymayan Selahattin Demirtaş yerine ‘Eş Genel Başkan Adayı’ olmuş ve 11 Şubat 2018 senesinde Pervin Buldan ile birlikte bu görev için seçilmiştir.  

24 Haziran 2018 tarihinde Türkiye Genel Seçimlerinde HDP adayı olmuş ve Van’dan aday olarak seçilmiştir.  

23 Şubat 2020 tarihi itibariyle HDP Eş Genel Başkanlığı’ndan ayrılan Temelli, iyi derecede İngilizce de konuşabilmektedir.  

Yengeç burcu detaylarına sahip olan Sezai Temelli, Ayşegül Temelli ile evlidir ve bu evliliğinden 3 de çocuk sahibi olmuştur.  

11 Aralık 2020 Cuma 09:38 11 Aralık 2020 Cuma 09:39
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.