Seyit Yöre Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
208
Seyit Yöre Kimdir? Biyografi Sayfası

Seyit Yöre Kimdir? Biyografi, bölümünde Seyit Yöre Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Seyit Yöre Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Seyit Yöre Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Seyit Yöre

Seyit Yöre, 1974 senesinde Kayseri’de dünyaya geldi. Araştırmalar yaparak başladığı müzik çalışmalarını özel dersler ile (Teori, Ud, Gitar ve Piyano ile) pekiştirdi. Lisans (BA) eğitimini Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü, Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı’nda (2001); Yüksek lisans (MA) eğitimini ise Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Etnomüzikoloji ve Folklor ABD’ında Alnar’ın Piyano Yapıtlarında Melodik Çizgiye İlişkin Makam Kategorizasyonu başlıklı bir tezle 2005 senesinde bitirdi.

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi boyunca Prof. İlhan Baran Akıncan ile Çağdaş Müzik ve Caz Müzik Stil ve Teknikleri ile Müzik Analizi üzerine, Prof. Ertuğrul Bayraktar ile Müzikoloji-Etnomüzikoloji üzerine çalıştı. H.Ü. Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü, Etnomüzikoloji ve Folklor ABD’ında, 2004-2007 senelerı içinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Doktora eğitimini ise 2010 senesinde S.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi ABD’ında Adnan Saygun’un Çoksesli Müzikte/Türk Çoksesli Müziği’nde Ulusalcılık Görüş ve Yönlerinin Değerlendirilmesi adlı müzikolojik bir tezle bitirdi.

Seyit Yöre, sanatsal ve müzik bilimsel çalışmalarını ülkeler arası müzikler, geleneksel müzikler ve popüler müzikler çerçevesinde sürdürmekte ve bu çalışmalarını ulusal ve ülkeler arası dergilerde makale olarak yayınlamakta olup, sanatsal çalışmalarını ise besteci, seslendirici ve aranjör olarak sürdürmektedir. Yöre, 2001 senesinde kendisinin de (Hülya Kazan ile) seslendirici olduğu ve Prof. İlhan Baran Akıncan ile çerçevelendirdiği Türk Müziği’nde yeni monofoni stili eserlerinden bir araya gelen “Alla Turca” adlı bir CD paylaşımı yaptı.

Seyit Yöre, halen Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.