Şeyda Çilden Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
254
Şeyda Çilden Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Şeyda Çilden Kimdir? Biyografisi, bölümünde Şeyda Çilden Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Şeyda Çilden Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Şeyda Çilden Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Şeyda Çilden

Şeyda Çilden, 1953 senesinde Aydın’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da bitirdi. Sınavla 1967 senesinde girdiği Muğla Kız İlköğretmen Okulu’ndan 1970’senesinde öğretmen olarak mezun oldu.

Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne yetenek sınavını kazanarak 1970 senesinde girdi. Profesör Sadettin Ünal’ın öğrencisi oldu. 1973’te “Müzik Öğretmeni” olarak mezun olduktan sonra, 1974 senesinde bir yıl süreyle Belçika’lı keman pedagogu Profesör J. Higny ile keman çalıştı.

Şeyda Çilden, 6 yıl orta dereceli okullarda müzik öğretmenliği yaptı.

Gazi Eğitim Enstitüsü’nün açmış olduğu asistanlık sınavını 1978 senesinde kazanarak 1979’da keman asistanı olarak vazifeye başladı. Lisans öğreniminde hocası olan Profesör Sadettin Ünal ile üç yıl boyunca çalışmalarını sürdürdü. Konusu “Türk Halk Ezgilerini Keman İle Çalma ve Yorumlama” olan asistanlık tezi juri aracılığıyla başarılı görülerek; aynı kurumda keman öğretmenliğine hak kazandı. 1985’te Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nde lisans bitirdi. 1987 senesinde 2809 sayılı yasanın geçici 10. maddesinden yararlanarak Yardımcı Doçent oldu. Doktora’ya eşdeğer “Sanatta Yeterlilik” ünvanını ise 1991 senesinde aldı. 1991’den 1993’e kadar öğretim kullanıcı hesabınin bunun yanında, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölüm Başkan Yardımcı’lığı yaptı. 1995 senesinde Doçent, 2004 senesinde ise Profesör oldu.

Profesör Nevhiz Ercan’la Solo, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçısı Şinasi Çilden, Prof. Feridun Büyükaksoy ve Prof. Nevhiz Ercan ile çok sayıda duo, trio, kuartet konserleri veren sanatçı ”Oda Müziği” çalışmalarını farklı gruplarla halen aktif olarak sürdürmektedir.

Armoni Kentet – Kuartet Grubu üyesi olan Prof. Şeyda Çilden, 1991’de özel çabalarla ve Şinasi Çilden şefliğinde kurulan “Gazi Oda Orkestrası” ile 2006’ya kadar Ankara ve Ankara dışındaki üniversitelerde konserler verdi.

Gazi Akademik Oda Orkestrası’nda baş kemancı olarak sanatsal çalışmalarının bunun yanında; keman eğitimi alanında “lisans” ve “Lisansüstü”öğrenci yetiştirmeye sürdürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.