Şevket Rado Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
335
Şevket Rado Kimdir? Biyografi Sayfası

Şevket Rado Kimdir? Biyografi, bölümünde Şevket Rado Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Şevket Rado Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Şevket Rado Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Şevket Rado

Şevket Rado, 21 Nisan 1913 senesinde Üsküp’te dünyaya geldi. Ailesi balkan savaşlarından dolayı İstanbul’a göç eden Şevket Rado, Vefa lisesi ve hukuk fakültesi mezunudur. 1932 senesinde Akşam gazetesinde çalışmaya başladı.

Şevket Rado, gazetecilik dışında Zoğrafyon Rum Lisesi’nde sosyoloji, Saint Joseph Fransız Lisesi’nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Bunun yanı sıra, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yazı türleri adlı dersi yürüttü.

5 yıl süreyle İstanbul Radyosu’nda her hafta aile sohbetleri programı yapan Şevket Rado, 1956 senesinde Hayat Dergisini çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 senelerı içinde ise, 200.000’lere kadar çıktı.


Hayat dışında, ünlü sinema-tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar 1978 senesinde başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.Şevket Rado’nun 1961 senesinde fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır.

Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında, çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.Şevket Rado, Hümeyra’nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan “Kördüğüm” adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını tercih ederek şiirler yazmış olan Şevket Rado, bunun yanı sıra yazar Orhan Pamuk’un eniştesidir.


Şevket Rado Eserlerinden Bazıları

Hayat Böyledir’
Şiirler
Tatlı Dil
Aile Sohbetleri
Saadet Yolu
Eşref Saati
50. Yılında Sovyet Rusya
Amerikan Rüyası
Milliyetçi Çin Ne Alemde?
Ümit Dünyası
Hayat Ansiklopedisi
Toplum İçinde Yalnız Kalmak

Araştırma-İncelemeleri
Türk Matbaacılık Tarihi
Türk Hattatları
Hayat spor
Türk Tarih Dil Kurumu

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.