Sevinç Eratalay Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
543
Sevinç Eratalay Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Sevinç Eratalay Kimdir? Biyografisi, bölümünde Sevinç Eratalay Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Sevinç Eratalay Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sevinç Eratalay Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sevinç Eratalay

Sevinç Eratalay, 1959 senesinde Burdur / Tefenni’de dünyaya geldi. Sevinç Eratalay, 1980 senesinde İzmir Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü Piyano ve Şan Bölümü’nden mezun oldu.

1987 senesinde ilk albümünü yaptı. sesi ve besteleriyle o zamanda çok büyük ilgi topladı. sayısız yurt dışı ve yurt içi konserler vermeye başladı.

Arif Sağ, Ahmet Koç, Mehmet Gümüş, Onur Akın, Tuncay Akdoğan, Yavuz Bingöl, Ferhat Tunç, Ahmet Kaya, Selda Bağcan gibi bir çok sanatçıyla çalıştı.

Sevinç Eratalay, Pek çok usta isme beste verdi. Nazım Hikmet, Enver Gökçe, Ahmet Arif gibi kıymetli şairlerin, şiirlerini besteledi. Sahnede ozan geleneği olarak kabul gören bağlaması ile çalıp dile getirdi. O vakitlerdan günümüze, ülkemizde ozan geleneğini ilerleten sayılı sanatçılardandır.

İlk bestesini, 1982 senesinde yattığını Burdur cezaevi’nde yaptı. “Zor günler yaşanıyor, zor ve çetin…” kelimeleri ile başlayan bestesi dalga dalga tüm cezaevlerine yayılarak marş halini aldı.

Halen çalışmalarını ilerleten sanatçının en bilinen eserleri içinde, eylem güzeli, akşam erken iner mapushaneye, mahir’in türküsü, çekingen vatanim, pankartlar… bulunmaktadır.

“Sanat, özgürlüğe, uygarlığa ve insanca bir yaşama yönelik çabalardır, üretimdir. sanat insanın kendisini yeniden yaratacak gücü bulmasına yardım eder. çalışmalarım, sınıflar içindeki gelir düzeyinin eşit olması için verilen mücadelenin sesidir… savaşa karşı, sevgisizliğe karşı, kadınlara yapılan saldırılara karşı ve doğanın yok edilişine karşı bir duruştur… sestir!.. kavgadır! benim şarkılarım…” der Sevinç Eratalay…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.