Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
1.373
Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sevim Çağlayan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sevim Çağlayan

Sevim Çağlayan, 9 Haziran 1934 senesinde 18 kardeşin içinde en küçüğü olarak dünyaya geldi. Babası Mustafa Avni Bey adında bir komiserdi. Babasının tayin edilmesi sebebiyle ailecek Konya’dan Giresun’a ve ardından da Ankara’ya taşındılar. Ailesi onu zengin ve orta yaşlı bir avukat olan Namık Ambarcıoğlu ile evlendirmek için halen 12 yaşındayken sanatçının yaşını 4 yaş büyüttü ve evliliğin yasal olmasına neden oldu. 4 yıl kadar süren evlilikten sonra Çağlayan, profesör mertebesine yükselmiş bir doktor olan İlhan Bumin ile evlendi.

Eşindeki sanatsal kabiliyeti fark eden İlhan Bumin, Çağlayan’a Mithat Fehmen’den şan ve piyano dersleri aldırmaya başladı.


Sevim Çağlayan, bir süre sonra İlhan Bumin ile boşandı ve Ankara Radyosu sınavlarına girerek girişi kazandı. 2 yıl boyunca kadro bekleyen Sevim Çağlayan’ın adı ağır ağır radyolarda duyulmaya başladı. Babasından gizli bir biçimde sınava girdiği için “Çağlayan” soyadını kullansa da yine de babası Mustafa Avni Bey aracılığıyla fark edilince, babası onunla ölümünden kısa bir süre önceye kadar konuşmadı. Lakin sanatçının babasıyla annesi aynı yıl içinde öldü.

Sevim Çağlayan, 1958 senesinde popülerliği çok ileriyken, milli basketbolcu Yılmaz Gündüz ile evlendi. Yılmaz Gündüz eşini sahneye çıkması yönünde destkatınce, Çağlayan radyodan ayrılarak İstanbul’daki Kazablanka Gazinosu ile anlaşıp çalışmaya başladı.

Yılmaz Gündüz senelerca eşinin menajeri olarak kaldı. Sahnede yalnızca kulağa değil göze de hitap etmenin gerekli olduğunu dile getiren de odur. Gündüz, kapağında Jayne Mansfield’in olduğu Hayat dergisinden esinlenerek eşi için yeni bir kıyafet tasarlama girişiminde bulundu. Ankara’daki ünlü terzi Mükerrem Hanım’a yaptırılan bu aşırı transparan kıyafetle Ankara Göl Gazinosu’nda sahne alan Çağlayan, hem karakolluk oldu hem de gazinonun kapatılmasına yol açtı.

Bir süre sonra Yeşilçam’ın da ilgisini çeken Sevim Çağlayan, Ahmet Mekin ve eşi Yılmaz Gündüz ile birlikte “Sokaktan Gelen Kadın” filminde oynayarak, sinema oyunculuğuna başladı. Bu süre için birkaç filmde daha başrol oynadı. Bir süre sonra Yılmaz Gündüz’den ayrılan Çağlayan, dokuz ay da müzisyen Cengiz Coşkuner ile evli kaldı.

Kimi kez resmî, kimi kez imam nikahlı olmak üzere toplam on üç kere evlenen sanatçı, her evliliğine çocuk doğurabilmek için çaba sarfetti. Lakin çocuğu olmayınca 3 defa ameliyat oldu ve en sonunda İtalya’da, Sophia Loren’in de doktoru olarak anılan doktora muayene oldu. Çabaları sonuç veren sanatçının iki erkek çocuğu dünyaya gözlerini açtı. 1960-1965 senelerı içinde çocuklarını Almanya’da okutmak üzere bu ülkeye gider ve burada da sahne almayı sürdürdü. 10 yıl sonra döndüğü Türkiye’de tutunamayınca hızla ününü kaybetti.

Zamanında “şahane kadın” olarak anılan Sevim Çağlayan, 19 Ocak 2000 tarihinde vefat etti.1961 Sokaktan Gelen Kadın
1963 Sevenler Ölmez
1965 Zennube
1966 Ölmek Var Dönmek Yok
1966 Hedef Ankara
1972 Bir Garip Yolcu
1978 Hayat Kadınları
1989 Taş Plaktan Bugüne
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.