Sevil Atasoy Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
129
Sevil Atasoy Kimdir? Biyografi Sayfası

Sevil Atasoy Kimdir? Biyografi, bölümünde Sevil Atasoy Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Sevil Atasoy Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sevil Atasoy Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sevil Atasoy Kimdir Biyografi

Sevil Atasoy (Hafize Hikmet Sevil Atasoy), 25 Şubat 1949 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası, Prof. Dr. Şemsi Gök ve Annesi, Dr. Ferda Gök’tür. Alman Lisesi’ni 1968 senesinde bitirdiktan sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinden mezun oldu. Biyokimya alanında yüksek lisans ve tıp bilimleri doktorası yapan Atasoy, biyokimya uzmanı oldu.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim kullanıcı hesabınin bunun yanında, 1980-1993 senelerı içinde Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığını, 1987-2005 senelerı içinde ise İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü müdürlüğünü yaptı.

Türkiye’de, DNA delilleri ve kriminal laboratuvarların gelişmesine ve DNA çalışmalarına olan katkılarından dolayı “Yılın Bilim İnsanı Ödülü”nü almıştır.

2005-2009 senelerı arası, Hürriyet gazetesinde haftalık adli bilim yazıları kaleme aldı. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Atasoy, Hürriyet gazetesinin Pazar ekinde “Delil Avcısı” adlı sayfada 250 kadar gerçek suç öyküsünü paylaşımı yaptı.Okan Bayülgen ile birlikte sunduğu Muhabbet Kralı adlı talk show programıyla İsmail Cem ödülünü aldı.

Prof. Sevil Atasoy, 2005-2010 senelerı içinde Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu kullanıcı hesabı yaptı ve kurulun başkanlığını üstlendi. Atasoy bunun bunun yanında, Mağduriyet Projesi’nin yürütücüsü, Temmuz 2010’dan bu yana Kanal D’de yayına giren Kanıt adlı televizyon programının konsept sahibi ve hikaye danışmanlığını yaptı.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı görevini yaptı, aynı üniversitenin Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (ŞİDAM) Müdürlüğünü de yürüttü. Prof. Sevil Atasoy, halen Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı / Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürüdür.

İki kez DAAD Alman akademik değişim programı bursu, bunun bunun yanında NATO, EMBO ve A.B.D. Hubert H. Humphrey başkanlık bursu alan Atasoy, İstanbul Üniversitesi’nin bunun yanında, Yıldız Teknik ve Bahçeşehir Üniversitelerinde, Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi’nde, bunun bunun yanında BM Viyana Narkotik Laboratuvarı, Almanya Federal Kriminal Kurumu (BKA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Kaliforniya Kriminalistik Enstitüsü, Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampusu Adli Bilimler bölümü, Los Angeles Şerifliği Kriminal Laboratuvarlarında misafir eğitimci; Los Angeles RAND Corporation, Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi Fiziksel Biyokimya ve Adli Tıp bölümleri ile Stanford ve Emory Üniversiteleri Genetik bölümlerinde, bunun bunun yanında Bremen ve Münster Üniversiteleri Adli Tıp bölümlerinde misafir araştırıcı olarak çalıştı.

2010-2013 senelerı içinde yayına giren Engin Benli, Deniz Celiloğlu ve Nur Tüzün’ün oynadığı, Kanıt adlı polisiye dizinin konsept ve hikaye danışmanlığını yapan Sevil Atasoy, 2016 senesinde yeniden yayınlanmaya başlayan Kanıt : Ateş Üstünde dizisinde yer aldı.

Uluslararası Adli Bilimler Merkezi’nin ortağı, Teşvikiye Laboratuvarı ve Atasoy Danışmanlık şirketlerinin sahibidir.

Nisan 2016 ayında 2017-2022 dönemi için Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu kullanıcı hesabıne yeniden seçildi. BM Suç ve Uyuşturucu Ofisi UNODC, BM Narkotik Komisyonu CND, Avrupa Konseyi Pompidou Grubu, T.C. İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının farklı komisyonlarında görev yaptı.

2016-2017 zamanında NTV kanalında yayına giren Gel Zaman Git Zaman adlı programı Prof. Dr. İlber Ortaylı ile birlikte sundu. Programda gündemin sıcak konularını ile birlikte geçmişten günümüze suçun anatomisi ile ilgili konuştular.


Sevil Atasoy Evlilikleri

İlk evliliğini 1968 senesinde Alpaslan Ataman ile yaptı. Boşandı.

İkinci evliliğini Faruk Atasoy ile 1971 senesinde yapan Sevil Atasoy’un 1972 senesinde Selin adını verdikleri bir kızı oldu. 2013 senesinde boşandı.

24 Ağustos 2010 tarihinde gazeteci Hüseyin Ekinci ile evlenen Sevil Atasoy, kendisinden 23 yaş ufak olan eşi ile 5 Mart 2015 tarihinde boşandı.

Sevil Atasoy Kitapları

2019 Çürük Elmalar Masum Mahkumlar
2017 Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler
2015 Acayip İşler
2013 Yeraltındaki Melekler Yerüzerindeki Şeytanlar
2012 Kusursuz Cinayet Yoktur, Kusursuza Yakın Olanlar Vardır
2011 Her Çikolata Yenmez ve Başka Tatsız Öyküler
2010 Karanlığa Yolculuk – Gerçek Suç Öyküleri ve Başka Karanlık İşler
2007 Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson! – Gerçek Suç Öyküleriyle Adli Bilimler
2006 Labirent – Adli Bilimlerin Gizemli Dünyası

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.