Sevda Ferdağ Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
190
Sevda Ferdağ Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Sevda Ferdağ Kimdir? Biyografisi, bölümünde Sevda Ferdağ Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Sevda Ferdağ Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sevda Ferdağ Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sevda Ferdağ

Sevda Ferdağ (Lütfiye Dumrul), 15 Ağustos 1942 senesinde Balıkesir’in Edremit beldesinde dünyaya geldi. 1958 senesinde çevirdiği ilk filmindeki başarısızlık sonucu Almanya’ya yerleşen Sevda Ferdağ, ablasının ısrarlarıyla yeniden sinemada yer almak üzere Türkiye’ye döndü. “Azrailin Habercisi” filmiyle beklemediği bir ilgi gören sanatçı, vamp ve “kötü kadın” rolleriyle art arda bir çok filmde yer aldı.

Salon komedileri ve “sabun köpüğü” tabir edilen filmlerde başrol, daha kalıcı filmlerde ise yardımcı kadın oyuncu rollerinde oynadı.


Türk filmlerine ilginin azaldığı bir zamanda geçinebilmek için sahneye çıkarak şarkı da söyleyen Sevda Ferdağ, 150’den fazla sinema filmi ve dizide rol almıştır.

Sevda Ferdağ, 2009-2010 zamanında, Murat Han, Begüm Birgören, Özge Özder, Mehmet Ali Nuroğlu gibi oyuncular ile ”Ömre Bedel” adlı dizide Mediha karakterini oynadı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.