Sevcan Orhan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
66
Sevcan Orhan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Sevcan Orhan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Sevcan Orhan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Sevcan Orhan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sevcan Orhan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sevcan Orhan

Sevcan Orhan, 1982 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sevcan Orhan’ın Ailesi Erzincan ili çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebge) köyündendir. Sevcan Orhan, 1994 senesinde babasından öğrendiği kara düzen bağlamayla müzik yaşamına ilk adımını attı.

Aynı yıl profesyonel eğitim almak isteyen Orhan, özel bir müzik okulunda nota, solfej, bağlama ve repertuar dersleri almaya başladı. Bunun yanı sıra ortaokul ve lise öğrenimini bitirdi.

Lise senelerında Milliyet gazetesinin gerçekleştirdiği “Liselerarası Türk Halk Müziği Yarışması”nda 3. oldu.

1999 senesinde “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservataurı” nın açmış olduğu yetenek sınavlarına girdi ve “Ses Eğitimi Bölümü”nü kazandı.

2000 Yılında üniversitedeki müzik eğitim hayatına devam ederken ilk solo çalışması olan “Nenni Bebek” isimli albümünü yaptı.

Aynı yıl hemen hemen yedi yıl eğitim aldığı “Müzik Okulunda solfej ve bağlama dersleri vermeye başladı. Okul içerisinde çok önemli konser çalışmalarına katıldı.

2003 senesinde “Aşıklık Geleneği İçerisinde Aşık Mahzuni Şerif’in Yeri ve Önemi” adlı bitirme ödevini hazırlayarak “Ses Eğitimi Bölümü”nden üçüncülük derecesiyle mezun oldu.

2003 senesinde “Bir Türküydü Yaşamak” isimli ikinci solo albümünü müzikseverlere sundu.

2006 senesinde TRT aracılığıyla programcılığa merhaba diyen Sevcan Orhan sırayla TRT İNT, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında 4 yıl süreyle canlı olarak yayına giren “Tatlı Dile Güler Yüze”adlı müzik programının sunuculuğunu ve solistliğini yaptı.

Ayrıca Cem Radyo’da “SAZINDA USTALAR” adlı müzik programını hazırlayıp sundu.

2008 senesinde türkü ve bestelerden bir araya gelen”ADI AŞK” isimli albümünü müzik severlerle bir araya getirdi.

2010 senesinde “Cem Radyo”da “Sevcan Orhan Mikrofonda” adlı programı hazırlayıp sundu.

Sevcan Orhan erken yaşlarda başladığı müzik yaşamı boyunca yurtiçinde ve yurtdışında sayısız konser ve festivallerde yer aldı. Genç sanatçı çok sayıda ödül ve plakete sahiptir.

2011 senesinde 4. Albümü olan “Zemheriden Ötesi Bahar” isimli çalışmasını Özdemir Plak etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu.

Web Sitesi: sevcanorhan.com
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.