Şerif Benekçi Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
185
Şerif Benekçi Kimdir? Biyografi Sayfası

Şerif Benekçi Kimdir? Biyografi, bölümünde Şerif Benekçi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Şerif Benekçi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Şerif Benekçi Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Şerif Benekçi

Şerif Benekçi, 29 Eylül 1950 senesinde Kütahya’nın Gediz ilçesi Muhipler köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde bitiren yazar, Ankara İmam-Hatip Okulu’nun orta kısmını parasız yatılı olarak okudu. Kütahya Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğrenim için gittiği Almanya’da bir süre kaldı.

Goethe Enstitüsü’ne devam eden Şerif Benekçi, ardından yurda dönüp ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültelerine sürdüyse de bitirmeden ayrıldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Önlisans Programını bitirdi.

DİE’de tercüman ve anketörlük, Gümrük ve Tekel Bakanlığı’nda idare müdürlüğü yapan Benekçi, bir süre özel sektörde çalıştı, tekrar devlet memurluğuna dönüp İstanbul’da on dört yıl İmam-Hatiplik yaptı. Memuriyetinin son yedi senesinde DPÜ’de önce Meslek Yüksekokulu Sekreterliği, sonrasında Bilgi İşlem Dairesi Şube Müdürlüğü yapan yazar, 2005 senesinde emekliye ayrıldı.


Yazı yaşamına 1970 senesinde lise birinci sınıftayken başlayan Şerif Benekçi, ilk romanı olan Dikenli Topraklar Kütahya’da mahalli bir gazetede tefrika edildi. 1977’de bir yayınevinin açtığı roman müsabakasında üçüncü teşvik ödülü aldı, hikâye ve denemeleri değişik dergilerde yayınlandı, Dumlupınar Üniversitesi’nde “Şerif Benekçi’nin Romanlarında Kültürümüzün Unsurları” adlı yüksek lisans çalışması yapıldı.

Şerif Benekçi’nin Türk dili ve edebiyatı üzerine yaptığı beş ayrı çalışması, İngilizce’den bir roman çevirisi ve siyer kitabı ile Orhan Ardıçlı müstearıyla yayımlanmış inceleme ve incelemeleri mevcuttur.

Şerif Benekçi, 8 Eylül 2008 tarihinde akciğer kanseri sebebiyle yaşamını yitirdi.

Şerif Benekçi Kitapları


1986 Şimdi Ağlamak Vakti

1987 Kırlangıçlar Erken Göçtü
1988 Bir Şafak Yürüyüşü
1990 Kumsalı Olmayan Ada
1991 Güvercin Geçidi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.